İçeriğe atla

Tuaregler bağımsızlıklarını ilan etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

6 Nisan 2012, Cuma

Azavad bayrağı
Azavad koyu, Mali'nin geri kalanı açık yeşil renkle haritada işaretlenmiştir

Mali'de ülkenin kuzeyini ele geçiren Tuareg örgütü Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi, Azavad adını verdikleri bağımsız bir devlet ilan etti.

ülkedeki kontrol durumu

Mali'de ordu, seçimlere 1 ay kala hükümeti Tuaregler'e karşı yetersiz mücadele ettiği gerekçesiyle devirmişti. Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu bu nedenle Mali'ye yaptırım uygulamış ve sınırları kapatmıştı. Ardından Ocak 2012 tarihinden beri başlayan,Tuaregler'in kuzeyi bağımsızlaştırma amacı yürüttüğü isyan güçlenerek ve büyüyerek artmıştı. Zamanla Libyalı savaşçılardan, sağ gruplardan ve El Kaide'ye yakın hareketlerinde Tuaregleri desteklemesiyle kuzey neredeyse kontrolden düşmüştü.

Geri adım atan cunta,köşeye sıkıştı. Kuzeyde Tuaregler "Azavad" adı verdikleri devleti kurdu. Mali Ordusu ise çaresiz direniyor. Birçok önemli kenti ele geçiren ayrılıkçılar istedikleri bölgeyi aldıkları için "saldırıyı bırakıp, olası savunmaya geçti".

Asıl korkulan ise bunun Arap Baharı gibi bu siyasi olayların da tüm Afrika'da yayılması ve sınırların değişmesi. Bu nedenle Afrika Birliği gerçek adıyla "Azavad Bağımsız Devleti"ni tanımıyacağını açıkladı.

2012 Tuareg İsyanı'nda ayrılıkçılar şu an için zafere ulaştı. 1960'da bağımsızlığını Mali'ye veren Fransa ise "bu devleti Afrika Birliği ve hiçbir ülke veya kuruluş tanımaz ise bağımsızlığın bir anlamı olmayacak" açıklamasını yaptı. Batı Afrika ülkeleri ise ayrılıkçıları bastıracak bir askeri birliği ülkeye göndermeyi planlıyor. Eğer bu olursa Fransa da lojistik destek verebilir.

Kaynaklar