İçeriğe atla

Termik santral neden çöktü?

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

17 Şubat 2011, Perşembe

Kahramanmaraş ilindeki Afşin-Elbistan B Termik Santrali'ne kömür sağlayan Çölloları kömür sahasında 10 Şubat 2011 günü göçük meydana geldi. Bölgede 4 gün öncede bir gözük meydana gelmişti. Dört gün önceki göçükte bir işçi hayatını kaybetmişti.

Bu seferki göçükte bir işçinin ölüsü bulundu. Ve 9 işçi halen kayıp. Bölgede çalışan bir işçiden alınan bilgiye göre en iyi arama yöntemleriyle arama yapılması halinde bile aramalar 8 ay sürebilir. Yine işçilerin vücudlarının parçalanmış olma ihtimali de var. Bu durumda tüm vücudu bulmak işi daha da zorlaştırıyor. Aramalar arkeolojik kazı usülü ile yapılamayacağı için ağır iş makineleri ile kum kaldırılacak bu durumda kaldırılan her kumun içi incelenicek.

İşçiye göre çalışma alanında gereken önlemlerlerin alınmamış olması çok muhtemel. Böyle bir çalışma alanının altındaki suyun sürekli belirli bir seviyede tutulması yani bir kısmının dışarı atılması gerekli. Bunun düzgün yapılmaması durumunda toprakta çatlamalar meydana geliyor. Yine güvenlik önlemi olarak belirli yerlere olası göçüğü önleyecek setler çekilmeliydi. İşin daha vahim tarafı göçük geliyorum dedi. Bölgede çatlaklar oluşmasına rağmen herhangi bir önlem alınmadı. Göçükler doldurularak çalışmaya devam edildi.

Maden-İş Sendikası Genel Başkanı İsmail Aslan bölgede incelemelerde bulundu. Mühendislik hatası ve ihmalin de araştırıldığını belirtti. Ve şunları söyledi: "Benim duyduğuma göre çatlamalar olduğunda, kamyonlarla taşları getirip, o çatlakları doldurup üzerinden öyle geçmeye çalışmışlar. Bu mühendislik hatası değil mi? Tabii ki hata var bunda"

İlk göçüğün ardından bölgede inceleme yapan Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Halil Alış olayın kesin sebeplerini öğrenmek için araştırma yapıldığını söyledi. Ve bu olayı 1 ölü ve birkaç yaralı ile atlatmanın Allah'ın bir lutfü olduğunu belirtti.

20-30 milyon metreküplük alanın çökmesi şimdiye kadar verilen emekleri ve maddi yatırımı ziyan ettiği gibi masraflı kurtarma çalışmalarına girilip girilmeyeceği ise merak konusu.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.