Taksim'de Graffiti Festivali

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Temmuz 2011, Cuma

Beytüllahim'de bir graffiti çizimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin graffiti sanatının Türkiye'de tanınması ve yaygınlaşması için düzenleyeceği 2. Uluslararası Graffiti Festivali 24 Temmuz 2011 Pazar günü Taksim Gezi Parkı'nda gerçekleşek.

Taksim Gezi Park'ında “Meeting of All Stars- Yıldızların Buluşması” sloganıyla gerçekleşek bu festivalde saat 11:00 - 23:00 arası çeşitli etkinlikler yapılacak. Etkinlikler arasında BMX, kaykay ve breakdance gösterileri var. Bunların yanı sıra gün boyunca Remiz, DJ Funky C gibi bazı djler canlı performanslarını sergileyecekler.

En önemlisi ise Türkiye ve Avrupa'dan 60 graffiti sanatçısı yeteneklerini sergileyecekler. En temel anlamıyla duvar yazıları ve resimler yoluyla kendini ifade etmeye dayalı bir görsel sanat olan graffitinin tarihsel olarak oldukça eski bir geçmişi var. Graffitinin, İlkçağ, 4. yüzyıl dönemlerine dayandığı, Pompei'deki duvar yazılarının graffiti sayıldığı söylenebilir. Lakin bu sanatın günümüzde anlamıyla çıkış noktası 1940'lı II. Dünya Savaşı günlerine denk gelmektedir. İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'yı Doğu ve Batı şeklinde ikiye bölen Berlin Duvarı'nın her iki yanı protest kişilerce boyanarak, yazı ve sloganlarla bezenmişti.

Kaynaklar