TSK: 110 savaş uçağı pilotunun istifası emir komuta zaafiyeti değildir

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

6 Şubat 2013, Çarşamba

Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki bir F-16 Fighting Falcon savaş uçağı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de bazı medya organlarında, Türk Hava Kuvvetleri'nde 110 savaş uçağı pilotunun istifa ettiği ve ayrılan personel sayısının çok olmasından dolayı TSK'da ki emir komuta zincirinde zaafiyet bulunduğuna dair haberler yapılmıştı. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı bugün BA - 06 / 13 numarasıyla yaptığı basın açıklamasında bu konuya değindi.


Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı basın açıklamasında, TSK'da emeklilik ve istifaların Ocak-Şubat aylarında gerçekleştiği, istifa eden personel işlemlerinin devam ettiği, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılan personel sayılarından yola çıkılarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde emir komuta zafiyeti bulunduğu iddialarına yer verilen haberlerin üzüntüyle görüldüğü bildirildi.

Ayrıca yapılan açıklamada;

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin dinamik ve kurumsal yapısı nedeniyle, ayrılan her personelin yerine, aynı ehliyette başka bir personelin görevlendirildiği ve istifa/emekliliğin doğal, kişisel bir hak olduğu unutulmamalıdır."

denildi.

Açıklamanın geriye kalan kısmı ise şöyle;

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, kendisine verilen her türlü kutsal vatan görevini başarı ile yerine getirme azim ve gayreti içindedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde emir komuta zafiyeti olduğu iddiası gerçek dışı olup; bu iddia, hâlen kendilerine tevdi edilen kutsal vatan hizmetini, vatan-millet-bayrak sevgisiyle önemli ölçüde özveri ve fedakârlıkla yerine getiren personelimize karşı yapılan büyük bir haksızlık olarak değerlendirilmektedir.
Gündem yaratarak, Türk Silahlı Kuvvetlerine zarar verebileceğini düşünenler, büyük bir yanılgı içindedirler. Yıkıcı mahiyet taşıyan söylem ve yayınların, Devletimizin gücüne ve itibarına önemli ölçüde zararlar verebileceği daima göz önünde tutulmalı ve Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden yapılacak bu tür girişimlerin ülkemize yönelik en büyük kötülük olabileceği dikkate alınmalıdır.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg