İçeriğe atla

Türkiye Cumhuriyeti 91 yaşında

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

29 Ekim 2014, Çarşamba

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhuriyet Bayramı Türkiye, KKTC ve elçiliklerde törenlerle kutlandı. İlk tören Anıtkabir'de yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki devlet erkanı aslanlı yolu geçerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine vardı. Erdoğan'ın mozeleye çelenk koymasından sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk,

Başkanlığınızdaki Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilan ettiği, milletimizin en büyük eseri, aynı zamanda gurur ve iftihar kaynağımız olan cumhuriyetimiz bugün 91. yılına ulaştı.

91 yıllık azimli ve kararlı mücadelenin neticesinde bugün Türkiye Cumhuriyeti ekonomisiyle, demokratik standartlarıyla barışa, insan hak ve özgürlüklerine atfettiği değerlerle bölgesinin ve dünyanın saygın bir devleti konumuna yükselmiş, dünyada örnek alınan ve takdirle izlenen ülkeler arasında yerini almıştır. Cumhuriyetimizin ilk Cumhurbaşkanlığı vazifesini ifa ederken milli iradenin tam anlamıyla tecellisi yönünde hassasiyetinizi her fırsatta ifade etmiş, demokrasiye geçiş yönünde girişimlerde bulunmuştunuz. Büyük bir iftiharla belirtmeliyim ki 91. yılında Türkiye Cumhuriyeti çok partili hayatı içselleştirmiş, milli iradeyi yüceltmiş, demokrasinin standartlarını ileri seviyelere taşımış, istisnasız herkesin cumhuriyeti olma yolunda tarihi adımlar atmıştır. Cumhurbaşkanının halkın doğrudan oylarıyla seçilmesi de bu sürecin tamamlayıcı adımlarından biri olmuştur. 91. kuruluş yıl dönümünde halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak aziz hatıranızı yad ediyor, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı hayırlı olsun diyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Anıtkabir'deki törenden sonra Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tebrikleri kabul etti. Karaman'daki maden faciası dolayısıyla resepsiyonun olmayacağını söyledi.

Kaynaklar