İçeriğe atla

Türkiye 2012 bütçesini açıkladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Ekim 2011, Salı

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Türkiye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Eylül ve Ocak-Eylül dönemine ait bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Şimşek "İstihdamı, büyümeyi destekleyen 2012 bütçesi, tasarrufları artırmaya, cari açığı azaltmaya yardımcı olan, ekonomik ve sosyal kalkınmaya odaklanmış, kamu finansman dengelerini iyileştiren ve ülkemizin daha ileriye taşıyacak yatırımlara kaynak ayıran bir bütçedir" dedi. 2012 yılı bütçe büyüklükleri ile bilgi veren Şimşek, 2012 yılında bütçe giderlerinin 2011 yıl sonuna göre yüzde 12 oranında artmasının öngörüldüğünü, bütçe gelirlerinin de yüzde 13, 4 oranında artacağının tahmin edildiğini belirtti.

Özelleştirmeden uygulamaların devam edeceğini ve 2012 yılında özeleştirmeden dolayı 10,5 milyar liralık hedef belirlendiği kaydedildi. 2011 yılında 9,5 milyar lira gelir öngörülmesine rağmen, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin ihalelerine katılan yabancı firmaların yeterli finansman temin edememelerinden dolayı tahsilen öngörülen tutarın çok altında kaldığı belirtildi. Özelliştirme sürevini devam ettireceklerini belirten Şimşek, 2012 için makul bir hedef öngördüklerini bu durumun piyasa şartlarına da bağlı olduğunu belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şimşek, ÖTV artışlarıyla ilgili olarak "Ben orada gerek cep telefonu, gerekse otomotiv sektöründeki vergi artışlarından bahsediyorum. Sigara ve alkollü içecekler üzerindeki vergi konusunu tartışırken, bunun güncelleme olarak görülmesi gerektiğini ifade etmiştim. Zammı gizlemek için güncellemeyi kullanmadım. Ben vergi artışlarından da bahsettim. Bu artışların cari açığı azaltmaya yönelik olduğunu da söyledim. Sadece sigaranın maktu vergisine ilişkin artışı ve alkollü içkilerdeki artışları değerlendirirken güncellemeden bahsettim. Bu çerçevede yansıtıldı, doğrusu ben üzüldüm. Sanki zamları gizlemek için güncellemeyi kullandığıma yönelik yazılar yazıldı; bu doğru değil." dedi.

Şimşek, ÖTV artışı hakkında ne vatandaşla alay etmenin söz konusu, ne de vergiyi gizlemenin söz konusu olduğunu söyledi. Ayrıca artışların ithalatı sınırlamak amacıyla yapıldığını belirtti.


Kaynaklar