Türkiye: Suriye'ye askeri seçenek masada

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Kasım 2011, Çarşamba

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ilk kez Suriye’ye karşı askeri seçeneğin masada olduğunu açıkladı.

Davutoğlu bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Suriye’de hükümetin baskısı devam ederse Ankara’nın “her senaryoya” hazır olduğunu belirtti.

Askeri müdahelenin hiçbir zaman gerekli olmayacağını umduğunu da vurgulayan Davutoğlu Suriye hükümetinin halkıyla barış yapma yolunu bulmasının şart olduğunu, vatandaşlarına işkence yapan bir rejimin ayakta kalamayacağını söyledi.

Davutoğlu, yüzbinlerce kişinin Türkiye’ye kaçması halinde Ankara’nın uluslararası toplulukla işbirliği yaparak Suriye sınırında bir tampo bölge kurabileceğini de açıkladı.

Bu arada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, çatışmaların şiddetlenmesi halinde Suriye’yi transit ülke olmaktan çıkartacaklarını ve ticaret yollarını Irak’a kaydıracaklarını bildirdi.

Yıldırım, Türkiye’nin kara yolu sevkiyatında değişiklik için gerekirse Irak ile yeni sınır kapıları açabileceğini söyledi.

Suriye, halen Orta Doğu ticaretinde ana transit yolu. Şam hükümeti bunun Arap ve Avrupa Birliğinin yeni sert yaptırımlarını etkilerini hafifleteceğini umuyor.

Arap Birliğinin yaptırımlarını destekleyen Türkiye’nin yakında 800 kilometrelik bir sınır paylaştığı Suriye’ye kendi yaptırımlarını açıklaması bekleniyor.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, hazırlanan yaptırımların Suriye halkına zarar vermeyecek şekilde belirleneceğini söyledi.

2009 yılında vize zorunluluğunu kaldıran Türkiye ve Suriye halen 2,5 milyar dolar ticaret hacimlerini 2012 yılında 5 milyar dolara çıkartmayı planlıyordu.

Kaynaklar