Türkiye'nin ilk islami lideri Necmettin Erbakan öldü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Şubat 2011, Pazar

Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı Necmettin Erbakan
Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı Necmettin Erbakan

Saadet Partisi genel başkanı Necmettin Erbakan bugün hayata veda etti. Ocak ayında Ankara'da tedaviye alınan Erbakan'ın 24 saat hastanede kalacağı söylenmişti. Lakin taburcu süresi her geçen gün daha da uzadı ve Erbakan'ın ölüm haberi geldi.

1995 seçimlerinde Necmettin Erbakan 195 milletvekili ile ile birinci parti olmuştu. Daha sonra Doğru Yol Partisi - Anavatan Partisi koalisyonu başarısız olunca Doğru Yol Partisi ile 54. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini kurmuştu. Ve 28 Haziran 1996'da başbakan olarak göreve başlamıştı 21 Mayıs 1997'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın başvurusuyla Refah Partisi kapatılmıştı. Erbakan daha sonra siyasi yasağı nedeniyle ve ondan sonra da sağlık problemleri nedeniyle siyasete geri dönememişti. Hakkında açılan kayıp trilyon davasından sonra ev hapsi cezası aldı, fakat ceza Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Erbakan'ın sağlık sorunları nedeniyle affedildi. 17 Ekim 2010'da ise tekrar kendi kurduğu Saadet Partisi'nin genel başkanlığına geldi.

19 Ocak'ta kalp rahatsızlığı ve tromboflebit hastalıkları sebebiyle kaldırıldığı Ankara'daki Güven Hastanesi'nde uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığının ilerledi. 27 Şubat 2011 Tarihinde saat 11:40 civarında Ankara'da tedavi gördüğü Güven Hastanesi'nde kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti.

Ölümü üzerine Fethullah Gülen, Melih Gökçek ve Recep Tayyip Erdoğan gibi isimler baş sağlığı mesajları yayınladılar.

Kaynaklar