Türkiye'de zamlar nedeniyle enflasyon oranı yükseldi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Şubat 2013, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Yeni rakı
Yeni rakı

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 yılı Ocak ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyatları Endeksini (ÜFE) açıkladı. Buna göre TÜFE yüzde 1.65 oranında artış gösterirken, ÜFE 0.18 oranında geriledi. Artış beklenenin üzerinde oldu. Bu açıklamalar doğrultusunda enflasyon oranı TÜFE'de 7.31'e yükselirken, ÜFE'de 1.88'e geriledi. Geçtiğimiz yıl enflasyon yüzde 6.6'da kalmıştı. Enflasyon oranına yıl içerisinde yapılan zamların etki yaptığı bildirildi. En çok zam gören ürünler ise domates, biber ve patlıcan ile alkol ve tütün'de oldu.

Sanayide ise 0.29 oranında artış yaşandı. Tarımda bu oran 2.62 geriledi. En yüksek artış 15.35 oranı ile alkollü içecekler ve tütün gruplarında gerçekleşti. En çok zamlanan ürün yüzde 51.26 ile domates oldu.

Oranlar hizmet alanlarına göre çeşitlilik gösterdi. Buna göre çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1.71, ev eşyalarında yüzde 1.08, lokanta ve otellerde yüzde 0.95, konutta yüzde 0.70, sağlıkta yüzde 0.5, ulaştırmada yüzde 0.5, eğlence ve kültürde yüzde 0.24, eğitimde yüzde 0.1 oranlarında artış gerçekleşti.

Açıklanan oranların Türkiye Merkez Bankasının enflasyon beklentilerini negatife çevirecek veya politika değişikliğine götürecek bir tablo oluşturmadığı kaydedildi.


Kaynaklar