Türkiye'de tutuklu ve hükümlülere ağır hasta yakınlarını ziyarete imkan veren tasarı kabul edildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Ocak 2012, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Mehmet Haberal çocuklarla

Türkiye medyasında halen cezaevinde tutuklu olarak bulunan ve Milletvekili seçilen Haberal yasa tasarısı olarak bilinen, tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta yakınlarını ziyaret edebilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Tasarıda Öcalan hakkında ise kısıtlamalar olduğu belirtildi.


Komisyonda Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi dün tüm gün görüşüldü. Tasarı görüşmelerinde konuşan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, yapılan düzenlemede avukatları suçlayıcı bir düzenleme yapmanın yanlış olduğunu belirtirken, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise, hükümlünün yakınları ile görüşmesinin kısıtlanabileceğini, ancak avukatı ile görüşmesinin yasaklanamayacağını söylediği belirtildi.


Yapılan görüşmelerden sonra hazırlanan taslak TBMM Genel kuruluna sevk edilmek üzere kabul edildi. Tasarıda, hükümlünün suç örgütünün faaliyetlerine yön verdiği konusunda somut olguların tespit edilmesi halinde, Cumhuriyet Başsavcılığının istemi ve infaz hakiminin kararıyla, talimatları verdiği avukat ve diğer kişilerle görüşmesini 6 ay boyunca kısıtlayabilecek veya sınırlandırabileceği yer alıyor. Kısıtlama veya engelleme halinde hükümlünün hukuki desteğini ise Türkiye Barolar Birliğinin görevlendireceği bir başka avukat yürüteceği, bu avukatın masraflarının ise Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacağı belirtildi.

Ayrıca tasarıda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilenler hariç olmak üzere, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü nedeniyle cenazesine katılması için yol hariç 2 güne kadar izin verilebileceği de yer aldı. Ancak izin verilen tutuklu veya hükümlüye yurt dışına çıkma yasağı da tasarı ile getirildi.

Kaynaklar