Türkiye'de siyasi gerginlik sürerken, Emine Ayna açıklama yaptı: "Sana düşen beni tanımak"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Temmuz 2011, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye'de Demokratik Toplum Kongresi'nin geçen hafta ilan ettiği “demokratik özerklik”, Diyarbakır’daki saldırı ve BDP milletvekili Emine Ayna’nın yaptığı son açıklama gerginliği artırdı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) destekli milletvekillerinin tutuklu arkadaşlarının durumunu protesto için Meclis’i boykotları ve grup toplantılarını Diyarbakır’da yapmaya başlamaları ile gerilen siyasi atmosfer, yine Diyarbakır’da geçen hafta 13 askerin PKK tarafından öldürülmesi ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK)’nin “demokratik özerklik” ilanı ile daha da gerildi.

Askerlerin öldürülmesine yönelik yoğun bir tepki oluşurken, Türkiye genelinde çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmesi; siyasi ve askeri yönleri ön planda olan konunun, toplumsal yönünü de hatırlattı.

Gerilimli ortam, sert çıkışlarıyla tanınan BDP milletvekili Emine Ayna’nın son açıklamalarıyla daha da sertleşti. İlan ettikleri demokratik özerkliğin tartışılma ihtimali dahi olmadığını savunan Ayna’nın, ”Kürtler artık, senden talep etmiyorum. Ben yapıyorum. Sana düşen ‘Beni tanımaktır’ diyor” ifadesi dikkat çekti.

Taleplerinin, Ankara ile ipleri koparma anlamı taşımadığını belirten Ayna, PKK yanlısı Roj TV’ye yaptığı açıklamada: “Şunun anlaşılması gerekiyor. Kürtler birey değil, bir halktır. Doğal olarak kolektif özellikleri vardır. Kürtlük; o topluluğun ortak tanımıdır. O tanıma sahip olanların özellikleri vardır. Bunlardan biri dildir, diğeri yaşadığı topraklardır. Yaşadığı topraklardaki kaynaklar hakkında söz söyleme sahibi olmalıdır. Bunun görülmesi gerekiyor.(…) Talep edilme ile ilan arasında büyük fark vardır. Talep ettiğiniz zaman; bu tartışılabilir bir şeydir. İlan ettiğinizde ise, bu artık tartışılma ihtimalinin olmaması anlamına gelir." dedi.

“Demokratik özerklik” tanımı içerisinde siyasal statünün bulunmadığını, daha çok siyasal bir tanımdan bahsettiklerini belirten Ayna, "Kültürel haklar, benzer konular, bunlar tartışılabilir belki. Siyasal talep, siyasal bir statüdür. Ben o yüzden ‘Çıta dememek lazım’ diyorum. Bağımsızlığınızı ilan edersiniz de çıta oradadır. O gelir, federasyonu, özerkliği tartışırsınız. Bunun gerisinde bir siyasi statü yok. Yapılan şey, kabul edilebilir, ‘eşit değil eşite en yakın’, Türkiye sınırları içerisinde özgür ve gönüllü birlikteliğin temelidir. Eşit, özgür, gönüllü bir birliktelik. Bu müzakere masasına da gelebilir, konuşulabilir, konuşulmalıdır da. Bu noktadan sonra konuşulabilecek şey, demokratik özerklik nasıl işleyecek, odur" diye konuştu.

Kaynaklar