Türkiye'de internet filtreleme sistemi protesto edildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

15 Mayıs 2011, Pazar

Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye’nin bazı kentlerinde 22 Ağustos’ta yürürlüğe gireceği bildirilen İnternet filtreleme sistemini protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlendi.

“İnternetime Dokunma” adlı eylem için İstanbul’un Taksim Meydanı’nda toplanan ve binlerce kişiden oluşan bir kalabalık daha sonra Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. Göstericiler filtre sistemini hazırlayan Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun kısaltması BTK harflerinden esinlenerek “BiTiK İnternet” ve Başkan Barack Obama’nın “Yes We Can” sloganlı posterinden esinlenerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın resmedildiği “Yes We Ban” yazılı pankartlar taşıdılar.

Göstericiler Ankara, Bursa, Antalya ve Bodrum’da da eylemler düzenledi.

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun hazırladığı “İnternet’in Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” adlı yönetmelik Türkiye’deki kullanıcıların İnternet’e erişmek dört ayrı filtreleme sisteminden birini almasını şart koşacak. Herkese kullanıcı adı ve şifre zorunluluğu getiren sistemin, Türkiye’deki tüm İnternet kullanıcılarının işlemlerini kayıt altında tutacağı yönünde kaygılar bulunuyor.

Ancak bir süre önce NTV televizyonuna konuk olan Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, güvenli internet sisteminin zorunluluk olmadığını ve ancak talep eden abonelerin alacağını söylemişti.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg