İçeriğe atla

Türkiye'de Odatv davasında tutuklanan gazeteciler Şık ve Şener tahliye edildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Mart 2012, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye'de Odatv davası kapsamında tutuklu yargılanan gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener, Sait Çakır ve Coşkun Musluk tahliye edildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramaların ardından Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 13 sanık hakkında açılan davanın 11. duruşması bugün görüldü. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilen Şener ve Şık, 375 gün hapis yattı. NTV Televizyonu’na açıklama yapan Ahmet Şık’ın avukatı Akın Atalay tahliye kararının sevindirici olduğunu, ancak gazetecilerin ömründen bir yılın gittiğine dikkati çekti.

Ergenekon soruşturması kapsamında gazetecilerin tutuklanması, uzun süre hapis tutulması Türkiye’de basın özgürlüğü konusunda ciddi kuşkuların oluşmasına neden olduğu gibi hem yurtiçinde hem yurtdışında büyük tepki görüyordu.

Gazetecileri Koruma Komitesi, Ahmet Şık, Nedim Şener, Sait Çakır ve Coşkun Musluk’un tahliye edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını, ancak Türkiye’de halen çok sayıda basın mensubunun hapis yattığını açıkladı.

Örgütün internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Ahmet Şık, Nedim Şener, Sait Çakır ve Coşkun Musluk’un davaları devam ederken serbest bırakılması bizi rahatlattı ancak Türkiye’de halen duruşmalarını bekleyen onlarca gazeteci ve basın çalışanının hapis yatması kaygılandırıyor,” ifadelerini yer verildi. Gazetecileri Koruma Komitesi Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Ninsa Ognianova, “hükümet, bu jestin ötesine giderek Türkiye’nin muğlak ceza ve terörle mücadele kanunları altında hapsedilen gazetecileri serbest bırakmalıdır. Kanunların uluslararası standartlara uyması esastır,” dedi.

Kaynaklar