İçeriğe atla

Türkiye'de 2009 yerel seçimleri yapıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Mart 2009, Pazartesi

Seçim sonuçları██ Adalet ve Kalkınma Partisi██ Cumhuriyet Halk Partisi██ Milliyetçi Hareket Partisi██ Demokratik Toplum Partisi██ Demokratik Sol Parti██ Büyük Birlik Partisi██ Demokrat Parti██ Bağımsız (Ahmet Eşref Fakıbaba)

2009 yılı yerel seçimleri 29 Mart 2009 tarihinde yapıldı. Türkiyenin doğusunda 8:00'da başlayan oy verme işlemi saat 16:00'da sona erdi. Batıda ise 1 saat geç başlayan oy verme işlemi yine 1 saat geç bitti.

İktidar partisi AK Parti geçen seçimlere kıyasla oy kaybetmesine rağmen sandıktan birinci parti olarak çıktı ve %39 oranında oy aldı. Muhalefet de oylarını büyük ölçüde artırdı. Muhalefet partileri CHP %23, MHP %16, ve DTP %6 oy aldı. 2004 yerel seçimlerine göre AK Parti 2 büyükşehir belediyesi ve 11 il belediyesi kaybederken, CHP 1 büyükşehir belediyesi ve 4 il belediyesi, MHP ise 1 büyükşehir ve 5 il belediyesi kazandı. DTP ise 4 yeni il belediyesi kazandı. Dört büyük parti dışında Eskişehir ve Ordu'da DSP, Yalova'da DP, Sivas'ta BBP ve Şanlıurfa'da da bağımsız aday Ahmet Eşref Fakıbaba kazandı.

Türkiye'nin üç büyük şehrinde de yönetimler değişmezken, İstanbul'da Kadir Topbaş, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nu 8 puan farkla kazandı. Ankara'da Melih Gökçek %38 oyla rakipleri Murat Karayalçın ve Mansur Yavaş'ı geride bıraktı. İzmir'de ise CHP'li Aziz Kocaoğlu %55 oyla kazandı.

Kaynaklar