Türkiye'de 2004 yılında görevli kuvvet komutanları darbe planları ile ilgili ifade veriyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Aralık 2009, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

2004 yılında görevli olan Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, Ergenekon soruşturması kapsamında darbe teşebbüsü iddiaları ile ilgili "şüpheli" olarak ifade veriyor. Yalman, Örnek ve Fırtına sivil plakalı araçlar ile ayrı ayrı Beşiktaş'taki adliyeye geldi. Komutanlar yaklaşık 10 saatlik sorgunun ardından serbest bırakıldılar.

29 Mart 2007 tarihinde Nokta dergisi, bugün ifade veren komutanlardan Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlükleri yayınlamıştı. Kamuoyunda "Darbe Günlükleri" olarak bilinen günlüklerde, dönemin kuvvet komutanlarının Adalet ve Kalkınma Partisi hükûmetinin izlediği politikalardan rahatsız olduğunu ve 2003 ve 2004 yıllarında Sarıkız, Ayışığı ve Yakamoz kod adlı darbe planları hazırladıkları iddia ediliyordu.

2004 yılında Jandarma Genel Komutanı görevindeki Şener Eruygur ve 1. Ordu Komutanı görevindeki Hurşit Tolon 2008 Temmuz ayında Ergenekon soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 25 Mart 2009 günü açıklanan iddianamede Sarıkız kod adlı planın; Eruygur, Yalman, Örnek ve Fırtına tarafından yapıldığı savunulmuş ancak "Ergenekon terör örgütü ile irtibatı tespit edilemeyen 2003-2004 yılı Hava Kuvvetleri komutanı İbrahim Fırtına, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve KKK Aytaç Yalman’ın,görev yaptıkları dönemde Ergenekon terör örgütü yöneticileri ile birlikte iştirak ettikleri eylemler ile ilgili evrakın tefrik edildiği" belirtilmişti.

Orgeneral Aytaç Yalman'ın ifadesinin Cumhuriyet Savcısı Ercan Şafak, Oramiral Özden Örnek'in ifadesinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın ifadesinin Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder tarafından alındığı öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay başkanı Hilmi Özkök'ün de tanık olarak bilgisine başvurulmuştu. Özkök'ün ifadesi de günlükleri doğrular nitelikteydi.

Kaynaklar