İçeriğe atla

Türkiye'de üretilen ilk yerli uydu İTÜpSAT1 bugün uzaya fırlatılıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Eylül 2009, Çarşamba

Sputnik, ilk yapay uydu

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesine bağlı Uzay Mühendisliğindeki öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından 3 yıl önce üretilmeye başlanmış olan İTÜpSAT1 adlı uydu bugün yörüngeye yerleştirilmek üzere Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu'na (ISRO) ait C-14 isimli roket vasıtasıyla uzaya fırlatılacak. Uydunun planlanan yörüngesinin dünya yüzeyinden yaklaşık 700 km yükseklikte olacağı bildirildi.

Sadece bir kilogram ağırlığında olan ve 10x10x10 cm3 boyutlarındaki mini uydu İTÜ laboratuvarlarında üretilen uydu gerekli tüm testleri geçtikten sonra Hindistan'ın Sriharikota yarımadasında bulunan ve Hindistan Uzay Araştırma Kurumuna bağlı Satish Dhawan uzay üssündeki rokete koyulmak ve yörüngeye yerleştirmek üzere teslim edildi.

İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, küp şeklindeki uydunun bugün saat 06:16'da (UTC) fırlatıldıktan sonra saat 06:35'te (UTC) roketten ayrılarak yaklaşık 700 km yükseklikteki yörüngesine yerleşeceğini ve bu yörüngede saniyede 7,5 km hızka hareket edip dünya çevresindeki bir turunu 90 dakikada tamamlayacağını söyledi. Aslan uydunun bir VGA kamereya sahip olduğunu ve kıtasal ölçekli resimler çekerek bu resimleri yer istasyonuna ileteceğini belirtti.

Kaynaklar

Dış bağlantılar