Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı biyobozunur poşetleri bedava dağıtacak

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

7 Şubat 2013, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Çöplük haline gelmiş naylon torba atıkları.

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, naylon poşetlerin parayla satılmasını, yerine kullanılacak doğa dostu ve çevre kirliliğine neden olmayan biyobozunur poşetlerin ise vatandaşlara bedava verilmesi için uygulama başlatıyor.

Biyolojik bozunma logosu.

Bakanlık ayrıca biyobozunur poşetlerin kullanımının sağlanabilmesi amacıyla naylon poşet üreticileri ile görüşmeye devam ettiği, üreticilere ve marketleri konuyla ilgili destek verilmesinin planlandığı belirtildi. Biyobozunur poşetlerin şu anda plastik poşetlerin iki katı maliyeti olduğu, ancak bakanlık tarafından yapılacak destek ile maliyetin azalacağı belirtildi. Bilindiği gibi naylon poşetler doğada yaklaşık olarak 500 yıllık bir sürede yok oluyor. Biyobozunur poşetler 20 ila 30 defa kullanılabiliyor.


Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş yaptığı açıklamada; Avrupa'da ve ülkemizdeki bazı büyük marketlerde plastik poşetlerin parayla satıldığını, ancak vatandaşın biyobozunur poşeti ücretsiz olarak alacağını, böylece alışkanlık kazanılan biyobozunur poşet kullanımının yaygınlaşacağını söyledi.


Kaynaklar


Bookmark-new.svg