İçeriğe atla

Türk halk müziği sanatçısı Hasan Mutlucan vefat etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

29 Aralık 2011, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Kenan Evren

12 Eylül 1980 darbesi ile birlikte medyada çalınan türküsü oldukça fazla yer bulan Türk halk müziği sanatçısı Hasan Mutlucan vefat etti. 12 Eylül Darbesinde Genelkurmay başkanı Kenan Evren tarafından verilen muhtıranın ardından 1973 yılında yayınlanan Sadi Yaver Ataman'ın ısrarlarıyla çıkarttığı Kahramanlık Türküleri albümünden Yine de şahlanıyor türküsünün medyada yer alması ile Hasan Mutlucan daha fazla tanınır olmuştu.

Olayın ardından kendisinin darbe sanatçısı olmadığını ısrarla belirten Mutlucan, kullanıldığına inanıyor ve açıklamalarında bunu açıkça belirtiyordu. Sanatçı TRT kurumunda da görev yapmış, fakat 1962 yılında politik sebeplerden dolayı ayrılmak durumunda kalmıştı.

Sanatçı Mutlucan'ın, boş zamanlarında Seferihisar ilçesinde hobi olarak amatör balıkçılık yaptığı, son zamanlarında ise Alzheimer hastası olduğu ve İstanbul ilinde bulunan evinde tedavi gördüğü biliniyordu. Mutlucan rahatsızlığının artması ile birlikte Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırılmıştı. Kaldırıldığı hastanede vefat etti.


Kaynaklar