Türk emekli tutuklu Orgeneral Ergin Saygun'un ceza infazı ertelendi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

9 Şubat 2013, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı


Türk Silahlı Kuvvetleri eski 1. Ordu Komutanı emekli ve Balyoz darbe planı davası tutuklusu Orgeneral Ergin Saygun tedavi altında bulunduğu Mehmet Akif Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 7 Şubat 2013 günü kalp kapağı (açık kalp) ameliyatı oldu. Ameliyat öncesinde sağlık durumu ile ilgili olarak cezaevine tekrar dönmeyeceği yönünde Türkiye Adli Tıp Kurumu'ndan rapor bekleyen Saygun'un beklediği rapor ise, kendisi ameliyatta bulunduğu esnada yargıya ulaştı. Rapor sonrasında İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Saygun'un ceza infazının ertelenmesine karar verdi.


Saygun Balyoz darbe planı soruşturması nedeniyle hakkında 11 Şubat 2011 tarihinde çıkartılan yakalama emrinin ardından rahatsızlığı nedeniyle GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde tedavi olmak amacıyla 13 ay yatmıştı. Hastanede sağlık durumunun ciddi olmadığına dair rapor gelen Saygun 14 Mart 2012 tarihinde Silivri Cezaevi’ne konulmuş, burada tekrar sağlık sorunları yaşayan Saygun 17 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul ili Küçükçekmece ilçesine bağlı Halkalı semtinde bulunan Mehmet Akif Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmıştı. Hakkında yapılan suçlamalar nedeniyle Balyoz adı verilen darbe planı nedeniyle 18 yıla mahkum edilen Saygun, Adli Tıp Kurumu'ndan geçirdiği sağlık sorunları nedeniyle tutukluluk halinin devam etmemesi için rapor bekliyordu.


Beklediği rapor ise kendisi ameliyatta bulunduğu esnada geldi. Gelen rapor üzerine Saygun'un avukatları harekete geçti. 8,5 saat süren başarılı ameliyattan çıkan Saygun'un kızı Ece Saygun konuyla ilgili

“Babam 67 yaşında. Babamda kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği, şeker ve tansiyon hastalığı var. Bu ameliyattan babamın sağ çıkmış olması bu doktorların mucizesidir. Kalp kapakçığı komple değişti. Ameliyatı yapan doktorlara teşekkür ederim"

dedi.


Beklenen karar ise mahkemeden bugün geldi ve Saygun'un ceza infazının ertelendiği kararı çıktı. Alınan kararda;

“... Bu yöndeki değerlendirmenin Yargıtay yetkili ceza dairesince mi, mahkememizce mi yapılacağı konusunda açık bir yasal düzenleme bulunmadığından mahkememiz öncelikle bu konu üzerinde değerlendirmede bulunmuş, dosyanın halen gerekçeli kararın tebligat aşamasında bulunması nedeniyle mahkememizde bulunması, Yargıtay Başsavcılığı’na gönderilmesinin zaman alacak oluşu, yaşam hakkının söz konusu olması, bu yönde verilecek kararın esas hakkındaki nihai kararı etkilemeyecek oluşu nedeniyle bu konuda mahkememizce karar verilebileceği sonucunu varılmıştır.”

denilmesi dikkat çekti.


Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Saygun ailesini arayarak, ailenin oğlu Tolga Saygun ile görüştüğü ve babası Ergin Saygun'un sağlık durumu hakkında bilgi aldığı, geçmiş olsun dileklerini ilettiği öğrenildi. Ayrıca ailesi Saygun'un sağlık durumu hakkında Genelkurmay Başkanı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini söylediler.


Saygun'un durumu hastane ve sonrasında kalacağı ikametinde kolluk kuruluşları tarafından izlenecek ve izleme neticesinde oluşturulacak raporlar aylık olarak mahkemeye sunulacak. Ayrıca Saygun hakkında yurt dışına çıkma yasağı da getirildi. Saygun'un sağlık durumu hakkında Adli Tıp Kurumu'ndan ise tekrar rapor isteneceği belirtiliyor.

Ek gelişmeler

Ek haber 09 Şubat 2013 günü saat 14.17'de meydana gelen gelişmeler nedeniyle eklenmiştir.

Haberin yapıldığı esnada gündemde olmayan bir şekilde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan az önce Ergin Saygun'u Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'nde ziyaret etti. Ziyaret yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürdü. Erdoğan ayrıca hastane doktorlarından Saygun'un sağlık durumu ile ilgili bilgilerde aldı.


Kaynaklar


Bookmark-new.svg