İçeriğe atla

Türk Hava Kuvvetleri PKK yerine sivilleri bombaladı: 35 ölü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

29 Aralık 2011, Perşembe

Vikipedi 2011 Uludere Operasyonu hakkında Vikipedi'de bilgi bulabilirsiniz.
Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Şırnak Valiliği, dün Irak sınırındaki Uludere ilçesi yakınlarında meydana gelen olayda 35 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1 kişinin yaralandığını açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in yaptığı basın toplantısında olayın bir yanlışlık sonucu gerçekleştiğini, hükümeti adına olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilediğini söyledi. Çelik, olayla ilgili idari ve adli soruşturma açıldığını da belirtti. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre dört F-16 savaş uçağı saat 21:20 sıralarında sınır hattında tespit edilen kişileri PKK üyesi zannederek bombaladı. Bombardımanın ardından yapılan tespit çalışmalarındaki ilk bilgilere göre olayda hayatını kaybedenlerin terörist değil kaçakcı oldukları tespit edildi. Hüseyin Çelik de açıklamasında bu durumu doğruladı. Görgü tanıkları, aralarında çocuklar ve korucuların da bulunduğu köylülerin sınırdan mazot kaçakçılığı yaptığını söyledi. Olayın meydana geldiği bölgede sınır karakolun bulunduğuna dikkati çeken yerel halk, askerlerin hiçbir şey olmamış gibi davrandığını ve olaya müdahale etmediğini ileri sürdü.

Ölenlerin hepsinin cesetlerine Uludere Devlet Hastanesinde Malatya ve Diyarbakır Adli Tıp Kurumlarından uzmanların otopsi yapacağı öğrenildi.

Şırnak'a giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayda ölen kişilerin yakınlarıyla görüştü. Olayın ardından Diyarbakır ve İstanbul'da çeşitli olaylar meydana geldi.

Genelkurmay Başkanlığı ise, Irak sınırında "köylülerin öldürüldüğü" iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, özetle, saldırının düzenlendiği bölgede sivil yerleşim olmadığı ve olay hakkında idari ve adli inceleme başlatıldığı yazılı. Resmi açıklama şöyle:

  1. Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekatı, TBMM tarafından 17 Ekim 2007 tarihinde kendisine verilen ve birer yıllık sürelerle yenilenen yetki gereği sürdürülmektedir.
  2. Terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınır ötesinde Sinat-Haftanin’e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır.
  3. Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.
  4. Geçmişte bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, teröristlerin, kullandığı ağır silah, cephane ve patlayıcıları yük hayvanları ile Irak’tan getirerek sınırdan içeri soktukları, teslim olan terörist ifadelerinden bilinmektedir.
  5. Bölücü terör örgütü mensuplarının, Irak Kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında artırılmıştır. Bu kapsamda, 28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir.
  6. Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.
  7. Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir.
  8. Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynaklar