İçeriğe atla

Suudi Arabistan ABD'den yeni savaş uçakları alıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Aralık 2011, Cuma

Amerika Birleşik Devletleri Suudi Arabistan'a yaklaşık 30 milyar dolar değerinde savaş uçağı satacağını açıkladı. Beyaz Saray açıklamasına göre, ABD önümüzdeki yıllarda ülkeye 84 adet F-15SA tipi savaş uçağı satacak. Boeing yapımı F-15'lerin "SA" tipi dünyanın en modern savaş uçaklarından biri olarak biliniyor.

29,4 milyar dolarlık anlaşma Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin elindeki 70 savaş uçağının modernleştirilmesini de öngörüyor.

ABD'de satışa başta Yahudiler ve insan hakları örgütleri olmak üzere çeşitli kesimler ısrarla karşı çıkıyordu. Ancak Beyaz Saray satışın Amerikan ekonomisine yararı olacağı gerekçesiyle anlaşmayı onayladı. Beyaz Saray, anlaşmanın Amerika’da 50,000 yeni iş yaratacağını ve ekonomiye 3,5 milyar dolar katkısı olacağını savundu.

Açıklamada, anlaşmanın iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendireceği belirtiliyor ve Suudi Arabistan’ın güçlü bir savunmaya sahip olmasının hem bölgesel güvenlik hem de Amerika’nın ulusal güvenliği için hayati önem taşıdığı ileri sürülüyor.

Kaynaklar