Suriye sınırından 3 bin kişi Türkiye'ye giriş yaptı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

10 Haziran 2011, Cuma

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Suriye'deki iç çatışmalar nedeniyle, ülkelerinden kaçan sığınmacılar Türkiye'nin Hatay iline doğru ilerliyor. Şu ana kadar sayılara 3 bini bulan sığınmacılar, Suriye askeri tanklarını ateşlediği iddiasında bulunuyor.

Bazı kaynaklardan yer alan haberlerde de geçtiğimiz günlerde 120 polisin pusu kurularak öldürüldüğü Cisr Eş Şuğur kentinin ordu tarafından kuşatıldığı ve kasabaya girildiği belirtildi. Söz konusu kasabanın Türkiye sınırına sadece 20 km mesafede bulunması da, buradan kaçan sığınmacıların doğrudan Türkiye'ye yönlenmesine neden oluyor. Bölgeden insanlık dışı görüntülerin geldiği de iddialar arasında.

Kızılay'ın bölgede daha önceden kurulan sığınmacılara ait çadırkent yetişmediğinden dolayı, Hatay ilinin Altınözü ilçesi Boynuyoğun köyü yakınında bin kişilik yeni bir çadırkent daha kurulduğu bildirildi. Sığınmacıların tutulduğu bölgelere gazetecilerin girmesini izin verilmediği de gelen diğer bilgiler arasında. Bunun yanı sıra Suriye'de olaylarda yaralandıkları belirtilen 56 kişinin tedavileri ise Hatay ve Gaziantep ilindeki hastanelerde devam ediyor. Sığınmacılardan çoğunun Türkiye'de akrabalarının bulunduğu, ancak akrabaları ile görüşmelerine müsaade edilmediği de bildirildi.

Sığınmacılardan bazıları bölgede sivillere ateş açıldığı ve kasabalarının ordu tarafından ateşe verildiğini söylediler. Sığınmacılardan bazılarının Yayladağı ilçesinde Tekel binası yanına kurulan iki çadır kente yerleştirildiği bildirildi. Hatay İl Sağlık Müdürlüğüde çadır kentler için üç revir oluşturdu. Revirde 24 personelin çalıştığı bildirildi.

[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül :

Suriye'yi biz günlük istihbaratla çok yakın takip ediyoruz ve çok detaylı takip ediyoruz. Sivil-asker en kötü senaryolara karşı hazırlığımızı da yapmış vaziyetteyiz

[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]

Ayrıca Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından bölgeye 750 bin TL gönderildiği, bu paranın sığınmacıların ihtiyaçlarında kullanılacağı öğrenildi. Suriye'de yayın yapan El-Cezire televizyonunda ordu tarafından bir grup tutukluya işkence yapıldığına dair görüntüler yayınlandı. Canlı yayına bağlanan bir izleyici ise Humus şehrinde güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açtığını söyledi. Halen küçük çaplı gösterilerin tüm ülke şehirlerinde devam ettiği, kılınan Cuma namazının ardından gösterilerin hızlandığı ve güvenlik güçlerinin müdahalelerde bulunduğu belirtildi. Muhalif bazı Suriye'lilerin ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdiği, gönderilen bu mektupta ülkedeki durumun anlatılarak yardım istendiği belirtildi.

Kaynaklar