Suriye'ye karşı ABD-Türkiye iş birliği

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

11 Ağustos 2011, Perşembe

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu'nun Suriye ziyaretinden sonra gündeme gelen, Türkiye'nin Suriye'ye ABD mesajlarını taşıdığı yöndeki iddialara ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığından bir açıklama geldi. Sözcü Victoria Nuland "Suriye konusunda Türkiye ile çok yakın koordinasyon içindeyiz. Davutoğlu, Şam dönüşü Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile gerçekleştirdiği uzun telefon görüşmesinde Beşşar Esad’a baskının arttırılmasını temin etmek için birlikte çalışmayı yeniden taahhüt etti’’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığının günlük bilgilendirme toplantısında gündeme gelen konu hakkında açıklama yapan Nuland, Suriye ve diğer konularda Türkiye ile koordinasyon içinde çalışıldığını ve bunun iki ülkenin diplomasisi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner Şam ziyareti öncesinde Hilary Clinton'ın "Suriye’nin derhal askerlerini kışlaya çekmesi ve bütün tutukluları serbest bırakması yönündeki Amerika’nın tutumunu" dile getirdiğini ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan bu mesajları Suriye hükümetine iletmesini istediğini açıklamıştı.

Kaynaklar