İçeriğe atla

Suriye'de ordu birliklerinin çekildiği iddia edildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Nisan 2012, Perşembe

Suriye'de çatışmalar sürüyor. Son çatışmalarda 40 kişi öldü.Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan 10 Nisan'a kadar şiddetin durmasını söylemişti. Rejim ise Annan'ın önerisini kabul etmişti.

Şimdi ise adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet görevlisi, ordu birliklerinin çatışmaların olmadığı ve çok zayıf olduğu yerleşim yerlerinden çekildiğini açıkladı. Ordu birlikleri ve silahların kentlerin yakınında bir yere konumlandığı bilgisi geldi.

Kofi Annan'ın planına göre hükümet güçlerinin 10 Nisan 2012 tarihine kadar kentlerden çekilmesini, sonraki 48 saat içerisinde de muhaliflerin silah bırakması öngörülüyor. Yönetim ise çatışmaların yoğun olduğu yerlerden çekilmeyeceklerini açıkladı.

Öte yandan Ülkenin bir çok yerinden şiddet haberleri gelmeye devam ediyor. Zabadani ve Humus'da bombardıman devam ederken ülkenin kuzeyinden de çatışma haberleri geliyor. Özgür Suriye Ordusu ise Rus malı tankı nasıl havaya uçurduklarının görüntüsünü dünya kamuoyu ile paylaştı. Hayalete dönen kentlerde yoğun çatışmaların ardından gıda sıkıntısı da yaşanıyor. Bölgeden gelen son görüntülerde işyerlerinin önündeki uzun kuyruklar dikkat çekiyor.

BM Güvenlik Konseyi'de Annan'ın barış planı için mutabakat sağlanmaya çalışılıyor.

Kaynaklar