Srebrenitza Katliamı'nın kurbanları 40 bin kişi tarafından anıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

12 Temmuz 2011, Salı

Bosna-Hersek'den diğer haberler
Bosna-Hersek'in yeri

Bosna-Hersek'in yerini gösteren bir harita

Bosna-Hersek'deki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Bosna-Hersek Portalına gidin.
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg
2007 yılında bulunup gömülmek üzere getirilen cesetlerin bulunduğu tabutlar

Yaklaşık 40 bin kişi, Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana gördüğü en büyük sivil katliamı olan Srebrenitza Katliamı'nın 16'ıncı yıldönümünde Bosna Hersek'in Srebrenitza kentinde toplandı.

Srebrenitza Katliamı'nın 16'ıncı yıldönümü, katliamın baş sorumlusu olduğuna inanılan Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç'in bir süre önce yakalanarak yargılanmak üzere Lahey'e gönderilmesini izliyor.

Bir süre önce toplu mezarlardan çıkarılarak kimlikleri tespit edilen 613 kurbanın kemikleri dünkü törenlerde toprağa verildi. Tamamen erkeklerden oluşan 8 bin Boşnak kurbanın yaşlarının 11 ila 82 olduğu bildiriliyor. Bosna Hersek'in Müslüman Cumhurbaşkanı Bekir İzzetbegoviç, Srebrenitza’da açılan yaraların hiçbir zaman iyileşmeyeceğini söyledi ve katliamı uluslararası toplum adına "kara bir leke" diye niteledi.

Ratko Mladiç’in komutasındaki Bosnalı Sırp kuvvetleri, 11 Temmuz 1995’te Birleşmiş Milletler’e bağlı Hollandalı barış gücü askerlerinin koruması altındaki Srebrenitza’ya girmiş, halkı kentten sürdükten sonra erkekleri ayırarak binlercesini öldürmüştü. Mladiç’in verdiği güvenceye rağmen öldürülen Boşnaklar daha sonra toplu mezarlara atıldı.

Bir Hollanda mahkemesi bir süre önce Srebrenitza katliamından hükümetlerinin de sorumlu olduğu yönünde karar almış ve kurbanların ailelerine tazminat ödenmesi talebinde bulunmuştu.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg