İçeriğe atla

Sahte para basan örgüt çökertildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Haziran 2011, Perşembe

Madeni 1 Türk Lirası

İstanbul ili Sultangazi ilçesinde bulunan bir marangoz atölyesinde sahte madeni para basarak piyasaya sürmeye çalışan örgüt çökertildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü mali suçlar ile mücadele ekipleri, aldıkları bir ihbarı değerlendirmelerinin ardından,Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de verdiği destek ile Sultangazi, Cebeci Mahallesi Atatürk Bulvarı 77 numarada bulunan bir marangoz atölyesine baskın düzenledi. Düzenlenen baskın neticesinde marangoz atölyesinin gizli bölümünde bulunan ve metal para imal edilmekte kullanılan alanda, basımı tamamlanan 3 bin 390 adet madeni 1 TL olduğu belirlendi.

Ayrıca yapılan aramada, para basımında kullanılan beyaz göbek, 500 adet sarı dış halka, 1 adet para kenarlarındaki motifleri basmaya yarayan düzenek, 5 adet metal, 3 adet plastik olmak üzere 8 kalıp, 2 pres makinesi, 1 dinamo, 1 torna makinesi, 1 taşlandırma makinesi, 1 saç kesme makinesi, 1 bilgisayar hard disk ve çok sayıda metal çubuk ele geçirildi.

Gözaltına alınan işyeri sahibi Yunus E. soruşturma işlemlerinin tamamlanması amacıyla yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheli Yunus E. tamamlanan soruşturmanın ardından, çıkartıldığı adli makamlar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Arama yapılan işyerinde basımı yapılan paraların , fırıncıların kullandığı hamur makinesi benzeri bir makinede taş ve talaş ile karıştırılarak eskitildiği öğrenildi.

Kaynaklar