İçeriğe atla

Rusya yabancı yatırımcılara kapılarını açıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Aralık 2010, Cumartesi


Rusya yabancı yatırımcılara kapılarını yeniden açıyor. Kaliforniya Valisi Arnold Schwarznegger ile işbirliği yapan ve Dünya Ticaret Örgütü’ne girmeye çalışan Rusya, küresel yatırım toplumuna katılmak için çaba sarfediyor.

Moskova’daki gökdelenlerde boş ofisler ülkenin geçen yıl yaşadığı ekonomik krizi hatırlatıyor. Ülkede bu yılki ekonomik gelişme çok yavaş oldu. Büyüme oranı Çin, Hindistan ve Brezilya’nın yarısı kadardı.

Yabancı yatırımcılar Moskova’da katıldıkları bir konferansta bu konuyu tartıştı. Katılımcılar arasında İngiltere’nin Moskova eski büyükelçisi Tony Brenton da vardı. Brenton şu günlerde Lloyds Sigorta Şirketi’ne danışmanlık yapıyor:

“Herkes Rusya’nın çok kötü bir ekonomik gerileme geçirdiğini biliyor. Ekonomi yüzde 9 oranında geriledi. Rus yetkililer bu gerilemeden ders çıkardıklarını söylüyorlar.”

Yabancı yatırımcılar Rusya’yı riskli ülke sayıyor. Kremlin ise bu korkuları Dünya Ticaret Örgütü’ne girerek gidermeyi planlıyor.

Andrew Somers Rusya’daki Amerika Ticaret Odası başkanı Somers şöyle konuşuyor:

“Rusya gelecek ilkbaharda WTO’ya girdiğinde Rusya yatırımcılar için riskli ülke olmaktan çıkabilecek. Buraya gelip fırsatları görenlerle buraya gelmeden fikir sahibi olanlar arasında görüş ayrılığı var.”

Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger ve yüksek teknoloji firmalarından yatırımcılar geçenlerde Rusya’yı ziyaret etti. Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev de bu yıl başında Silikon Vadisi’ni ziyaret etmişti. Schwarzenegger Rusya’yı ekonomik fırsatlar için altın madeni olarak niteledi ve şunları söyledi:

“Burası çok sıradışı, bir çok fırsat var. Ülkeye bakıp “Aman Tanrım” diyorsunuz. Altın ya da elmas madenine bakmak gibi bir şey. Yapmanız gereken tek şey madene girmek.”

Rusya’yı önemli mevkilerdeki kişiler desteklese de ve 50 milyar dolarlık özelleştirme programı meyvelerini verse de Rus şirketleri hala devletin kontrolünde.

Eski İngiliz Büyükelçisi Brenton şunları söylüyor:

“Bence yatırımcılar devlete ait şirketlerin işleyişinde kendilerine de yetki verilmesi için güvence isteyecektir. Rusya’da bazı devlete ait şirketler çok yetersiz.”

Bir başka risk faktörü de yolsuzluk. Aeroflot şirketinin hissedarlarından Alexander Lebedev rakiplerinin, bankasına baskın düzenlenmesi için polise rüşvet verdiğini iddia ediyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü Rusya’yı yolsuzluk sıralamasında 178 ülke arasında 154’üncü sıraya koyuyor. Rusya Avrupa’nın en çok yolsuzluk görülen ülkesi. Örgütün Rusya’daki temsilcisi Elena Panfilova şöyle konuşuyor:

“Rusya’da çok yozlaşmış bir istikrar var.”

Engellere rağmen bazı yabancı firmalar Rusya’daki işlerinden memnun. Rusya’nın üç yıl içinde Avrupa’nın en büyük otomobil piyasasına sahip olması bekleniyor. Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai burada bir fabrika açtı. Fransız Renault şirketi de Rusya’daki yatırımını ikiye katlamayı planlıyor.

Uluslararası muhasebe firması KPMG’nin ortaklarından Andrew Cranston 15 yıldır Rusya’da çalışıyor. Cranston şunları söylüyor:

“Yeni şirketlerin geleceğinden eminim. Ancak Rusya’ya gelme kararı çabuk alınmıyor.”

Amerikalı yatırımcılar Rusya’ya gittiğinde giderek daha az kültür şoku yaşıyor. Starbucks Moskova’da yaygınlaşıyor. Miller burada bir bira fabrikası açtı. Hilton ve Holiday Inn oteller zinciri Rusya’da genişleyeceklerini açıkladı.


Kaynaklar