İçeriğe atla

Recep Tayyip Erdoğan sanatçılarla buluştu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Şubat 2010, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 62 sanatçıyı Dolmabahçe'deki Başbakanlık çalışma ofisinde ağırladı.

Türk basınında Demokratik açılım olarak bahsedilen sürecin konuşuulduğu görüşmeye aralarında Emel Sayın, Orhan Gencebay, Yavuz Bingöl, Arif Sağ, Neşet Ertaş, Kıraç, Kubat, Kenan Doğulu, Funda Arar, Ferhat Göçer, İbrahim Tatlıses, Rojin, Özdemir Erdoğan ve Sertab Erener'in bulunduğu pek çok sanatçı katıldı.

Konuşmasında sanat dünyasında yaşanan telif sorununa değinen Erdoğan, telif hakları ve korsanla mücadele için 2004 yılında bir yasa çıkardıklarını hatırlattı ve son yıllarda 5 binin üzerinde denetim yapıldığını ve 300 milyonu aşkın korsan materyalin ele geçirildiğini söyledi. Erdoğan yine de bunların yeterli olmadığını bazı alanlarda sıkıntıların devam ettiğini ve bu sorunları aşmak için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Konuşmasını "demokratik açılım" konusuyla sürdüren Erdoğan, sanatçılara 'Elinizi taşın altına koyun' çağrısı yaptı. Erdoğan ayrıca, Orhan Gencebay'ın "Ben Topraktan Bir Canım" adlı şarkısından alıntılar da yaptı.

Davetli listesinde olan sanatçılardan Sezen Aksu, Edip Akbayram ve Sabahat Akkiraz toplantıya katılmadı.

Sanatçıların açıklamaları

Rojin, toplantıda başbakana polise taşa attığı için gözaltına alınan çocuklarla ilgili bir dosya verdiğini söyledi. Güneydoğuda bu nedenle 4000 çocuğun hapiste olduğunu vurgulayan Rojin, savaşın her faturasının çok büyük olduğunu ve bir an önce sona ermesi gerektiğini belirtti.

Sanatçı Orhan Gencebay ise Bana göre açılım derken, başlıklar farklı olabilirdi. Cumhuriyetimizin başlangıcından beri temel prensiplerin uygulamalarıyla ilgili, eksik kalan uygulamaların açılımıyla ilgili olabilirdi. Keşke başından beri bunlar yapılsaydı da bu sorunlar olmazdı. Büyük bir devletimiz var bunların üstesinden geliriz evvel Allah dedi ve Erdoğan'ın toplantıda çok da şairane ifadelerde bulunduğunu, bütün sanatçıların ifade tarzını sevdiğini sözlerine ekledi.

Türk Halk Müziği sanatçısı Arif Sağ, Umuyorum Başbakan bize içinde neler var, neler yok anlatır. Bu açılımın bir hükümet projesi değil, devlet projesi olduğunu söylüyorlar. Devletin ilk defa sanatçılarla bir meseleyi paylaşıyor olması enteresan ve sevindirici. Sanat penceresinden de görmek istiyorlar anladığım kadarıyla. Bazı eleştirilerim de olacak diye konuştu.

Kaynaklar