Pasifik Okyanus'unda 8 şiddetinde deprem meydana geldi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

6 Şubat 2013, Çarşamba

Solomon Adaları havadan görünümü.

Pasifik Okyanusu'un güneyinde bulunan Solomon Adaları'nın açıklarında 8,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkezinin Makira Ulawa vilayetinin başkenti Kirakira'nın 340 kilometre doğusu olduğu ve yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldiği Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından açıklandı. Hawaii'de bulunan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi; Solomon Adaları, Vanuatu, Nauru, Papua Yeni Gine, Tuvalu, New Caledonia, Kosrae, Fiji ve Kiribati için tsunami alarmı vermişti.


Depremden sonra meydana gelen tsunami yaklaşık 1,5 metre boylarında dalgalar oluşturdu. Santa Cruz Adası ve Solomon Adalarının sahillerine vuran dalgalardan 4 köyün etkilendiği, köylerde bulunan 50 kadar evde hasar oluştuğu, deprem nedeniyle ölen ve yaralanan kimsenin bulunmadığı, tsunami nedeniyle şu ana kadar 4 kişinin öldüğünün tespit edildiği açıklandı. Tsunaminin geçmesinin ardından uyarı kaldırıldı. Ölü sayısında değişiklikler olabileceği kaydediliyor. Olay nedeniyle yaralananların tedavilerine ise çevrede bulunan sağlık kuruluşlarında devam ediliyor. 200'den fazla adadan oluşan Solomon Adaları devletinde 552 bin kişi yaşıyor. Solomon Adaları, "Pasifik ateş çemberi" deprem ve volkan kuşağında yer alıyor.


Lata kentini vuran tsunaminin oluşturduğu dalgaların kentin 500 metre kadar içine doğru ilerlediği belirtildi. Tsunaminin Japonya'ya etki etmeyeceği düşünüldüğünden dolayı, yalnızca Okinava için tsunami uyarısı verildiği bildirildi. Deprem meydana gelen Pasifik Okyanusu'nda ise artçı depremler meydana gelmeye devam ediyor. Gerçekeşen en büyük artçı depremin 6.5 şiddetinde olduğu açıklandı.


2007 yılında Pasifik'te yaşanan Tsunamide 50 kişi yaşamını yitirmiş ve pek çok yerleşim yeri kullanılamaz duruma gelmişti.


Kaynaklar