Ordu belediye başkanı Seyit Torun istifa etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

26 Ocak 2011, Çarşamba

DSP'nin Eskişehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'in istifasını istemesinin ardından, Ordu belediye başkanı Seyit Torun da istifa etti. Torun, bu konuda "Onlar istifamı istemeden ben verdim" dedi. Büyükerşen şu an İspanya'da.

Büyükerşen'in CHP'ye geçeceği söylentisi üzerine DSP yönetimi, Büyükerşen'i CHP'ye daha yakın olmakla suçladı ve istifasını rica etti. CHP'ye yakın diğer bir isim olan Seyit Torun da, CHP'ye geçmek istediğini belirterek istifasını verdi. DSP genel sekreteri de bu konuda, "Başka bir siyasi partinin genel başkanı'na heykel açılışı da yaptırması, DSP'yi davet dahi etmemesi hepimizi üzmüştür. Büyükerşen'e olan sevgimiz bir anda yıkıldı. Bütün örgütlerimiz olarak bizi üzüntüye gark etti. Bu durum karşısında bugün durumu değerlendirdik ve sayın Büyükerşen'i siyasi etiği yerine getirmesini bekliyoruz. Sayın Büyükerşen'in kendisi bu olgunluktadır. İnşallah başarılı olur diyoruz. Ama hiçbir siyasetçi kendi partisinden başka bir yerde mutlu olamamıştır diye düşünüyoruz. Ama biz DSP olarak kendisi hakkında olumsuz düşünmüyoruz, gölge etmesin başka ihsan istemiyoruz" dedi.

CHP'den de olumlu yanıt geldi, CHP genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin, "Bu irade sayın belediye başkanımızın kendisine aittir. Büyükerşen, belediyecilikte çığır açmış bir insandır. Bugüne kadar bizimle bir teması söz konusu olmamıştır. Sayın Genel başkanım Pazar günü farklı bir etkinlik için oradaydı. Burada bir etik arayışı içine girmek doğru değil. Ona kapımız her zamana açıktır" dedi.

Kaynakça