İçeriğe atla

Obama ile Erdoğan görüşme yapacak

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

17 Eylül 2011, Cumartesi

Beyaz Saray ABD Başkanı Barack Obama'yla Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın New York'ta BM Genel Kurul toplantıları sırasında bir araya geleceğini açıkladı. Görüşmede, Türkiye - İsrail ilişkilerinin ele alınması bekleniyor.

Ortadoğu’da tarihi gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Amerika’nın iki müttefikinin restleşmesi Washington yönetimini zor durumda bıraktı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı yardımcılarından Ben Rhodes, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amerika'nın iki yakın dostu İsrail ve Türkiye'nin aralarındaki farklılıkları gidermelerini teşvik ediyoruz," dedi.

İsrail’in geçen yıl Gazze’ye yardım ulaştırmaya çalışan Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında dokuz Türkü öldürmesi üzerine Türkiye - İsrail ilişkileri kopma noktasına geldi. Türkiye, İsrail’in özür dilemesini; hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemesini ve Gazze’ye uygulanan ablukaya son vermesini istiyor. İsrail ise bu şartları reddediyor.

Olayı soruşturan BM Palmer Komisyonu Mavi Marmara baskında İsrail’in aşırı güç kullandığını ancak Gazze ablukasının meşru olduğunu ifade etmişti. Türkiye, şartlarını kabul etmeyen İsrail hükümetine yönelik bir dizi yaptırım kararı aldı; diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine düşürdü askeri alanda ticari ilişkileri askıya aldı.

20 Eylül Salı günü biraraya gelecek olan Obama'yla Erdoğan'ın ayrıca Arap Baharı, Suriye, Libya ve füze savunma sistemi konularını ele alacağı belirtildi.

Beyaz Saray yetkililerinden Rhodes, Amerika'nın Türkiye'yle çok geniş kapsamlı bir ittifaka sahip olduğunu kaydetti. Türkiye'nin Arap Baharı konusunda yakın bir ortak olduğunu anlatan Rhodes, iki liderin özellikle Suriye ve Libya konularını görüşeceğini kaydetti. Amerikalı yetkili Türkiye'yle birlikte Amerika'nın da Suriye'deki gelişmelerden kaygı duyduğunu yineledi; Libya'da Kaddafi rejiminin sonu ve demokrasiye geçiş açısından Türkiye'nin yapıcı ve önemli bir rol üstlendiğini hatırlattı.

Rhodes, Türkiye'nin NATO füze savunma sisteminin erken uyarı radarına ev sahipliği yapacağını belirterek bunun Türkiye-Amerika-NATO ittifakı açısından bir çok önemli bir nokta olduğunu vurguladı. Rhodes'a göre iki lider Arap-İsrail meselelerini de ele alacak.

Kaynaklar