İçeriğe atla

Obama Türkiye'de

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

6 Nisan 2009, Pazartesi

Barack Obama

Amerika Birleşik Devletlerinin 44. başkanı Barack Obama Türkiye'ye geldi. 5 Nisan akşamı Ankara Esenboğa Havalimanına inen Obama, 6 Nisan'da temaslarına başladı.

İlk olarak sabah saatlerinde Anıtkabir'i ziyaret eden Obama özel deftere yazdığı mesajında Atatürk'ün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" sözünden alıntı yaptı. Ardından Çankaya köşkünde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelen Obama, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı Köksal Toptan ile görüştü. Muhalefet liderleri Deniz Baykal, Devlet Bahçeli ve Ahmet Türk'le de görüşen Obama daha sonra genel kurula seslendi. Obama Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde son olarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Obama, yaptığı görüşmeler ve konuşmalarla Kıbrıs sorunu, Ermeni sorunu, Kürt sorunu, Ortadoğu ve PKK konularında mesajlar verdi. Kıbrıs ve Filistin için ABD ve Türkiye'nin beraber çalışıp güven oluşturabileceğini belirtti.

Ankaradaki temaslarını tamamlayan Obama, akşam İstanbul'a hareket etti. Obama'nın iki günlük ziyareti 7 Nisanda sona erecek. Obamanın eşi Michelle Obama ise ziyaret sırasında Obama'ya eşlik etmiyor.

Kaynaklar