İçeriğe atla

Necmettin Erbakan siyasete geri döndü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

10 Nisan 2009, Cuma

Necmettin Erbakan

Türkiye Cumhuriyeti'nin eski başbakanlarından Necmettin Erbakan, Saadet Partisi Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında bütün siyasal haklarının iade edildiğini belirterek, Saadet Partisi'nde siyasete devam edeceğini açıkladı. Erbakan daha önce Kayıp Trilyon Davası'nda hapis cezası almış ve kendisine siyaset yasağı getirilmişti.

Saadet Partisi ve partinin genel başkanı Numan Kurtulmuş hakkında olumlu düşüncelerini de dile getiren Necmettin Erbakan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne de "Millî Görüş çizgisinden saptıkları" konusunda eleştiriler yöneltti. "AKP, millî görüş gömleğini çıkartıp iş birlikçilik gömleğini giyen bir politika yürüttüğü için 29 Mart seçimlerinde yüzde 48'den yüzde 38'e düşmüş ve ufalanarak kaybolma trendine girmiştir" diyen Erbakan, Millî Görüş'ü temsil eden Saadet Partisi'nin ise 29 Mart'ta yüzde 5,2 oy alarak "üçüncü şahlanışını başlattığını" söyledi.

Aktif siyasete 11 yıl ara vermek zorunda kalan Necmettin Erbakan, aktif siyasete dönüşü konusunda sorulan sorular üzerine "Biz 'aktif siyaset, siyaset' diye bir şey kabul etmiyoruz. Biz bunu ibadet aşkıyla yapıyoruz. Elbette bu aktif olacak, bütün gayretimizle ne yapabileceksek yapacağız. 'Siyasete girdim, çıktım' bizde böyle şey yok. Biz, buradan çıkamayız. Bütün gücümüzle vatan, millet için çalışmaya mecburuz." karşılığını verdi.

Necmettin Erbakan dış siyaset konusunda ise önümüzdeki günlerde İran'a gideceğini ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'ın dinî önderi Ayetullah Hamaney ve eski İran Cumhurbaşkanı Hüccetülislam Haşimi Rafsancani ile görüşeceğini belirtti.

Kaynaklar