İçeriğe atla

Nabucco inşaat süreci anlaşması imzalandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Haziran 2011, Perşembe

Nabucco boru hattı

Türkiye'nin enerji ana politikalarından birisi olan terminal ve ana arter olma yolunda önemli bir adım olması niteliğini taşıyan Nabucco Boru Hattı Projesi için hazırlanan Proje Destek Anlaşmaları Kayseri ilinde düzenlenen bir törenle imzalandı.

Anlaşmayı Nabucco şirketleri ve transit ülke hükümetlerinin ilgili bakanları imzaladı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız proje için hükümetlerarası anlaşmaların 13 Temmuz 2009 tarihinde Ankara ilinde imzalandığı hatırlattı. Bakan Taner Yıldız ayrıca yaptığı konuşmada "Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nın fikri 1990 yılında ortaya konulmuştu. Gerçekleşmesi ise 2000'li yılları buldu. Böyle uluslararası ilişkilerden arındırılamayacak kadar büyük projelerin tehditleri ve fırsatları bitmez. Zaman zaman yokuş çıkarlar zaman zaman yokuş inerler fakat eninde sonunda gerçekleşirler. Bu tür projeler gerek taşıyıcı olarak bizlerin gerek kaynak gerekse kaynak ülkelerin ortak projesi olarak ortaya çıkarlar. Türkiye elinden geleni ortaya koydu. Benzer siyasi iradeyi Avrupa ülkelerinden de bekleriz. Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğu aşikardır. Türkiye'nin AB üyeliğini bir kısım siyasi meselelerle ötelemenin doğru olmadığını bir kez daha vurguluyoruz." dedi.

Proje imzalama aşamasında Avrupa Birliği Enerji Komisyoneri Günther Oettinger ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bir görüşme yaptı. Günther Oettinger toplantı sonrasında "Hem AB'den size saygıları getirmiş bulunuyorum hem de Azerbaycan enerji bakanından. Buraya Bakü'den geldim. O da size saygılarını sunuyor. Buraya bugün çok önemli ülkeleri davet ettiniz. Örneğin, Romanya, Bulgaristan, Almanya, Macaristan gibi. Tabii bu, projenin ne kadar uluslararası ve önemli bir proje olduğunun bir kanıtı. 2011 yılı güney koridoru için bir karar yılı olabilir. Azerbaycan ve Irak petrol ile gaz açısından önemli ülkeler. Diğer taraftan Avrupa'nın ihtiyaçları giderek artıyor. Demek oluyor ki bu proje çok büyük bir öneme haiz bir proje. Esasında bu projede söz konusu olan hem Türkiye'nin hem başka ülkelerin gaz ihtiyacı için hem ekonomik gelişme açısından Türkiye için önemli bir proje ve birçok AB ülkesi için de önemli bir proje. Burada Türkiye gaz açısından bir yerde transit ülke rolünü üstlenecektir. Nabucco öyle bir altyapı ki onyıllar boyunca bu gaz gelişmesi Nabucco sayesinde gerçekleşebilecektir. Başkan Aliyev'i bir petrol ve gaz konferansında dinledim ve gördüm. Petrol ve gaz konusunun 'Avrupa düzeyinde çözüleceğini' ve gazın kime satılacağıyla ilgili kararların da bu sene verileceğini tahmin ediyorum. Biz Avrupa olarak da çalışmalarımızı yapalım, hazırlayalım ki Bakü'de karar verildiği an biz de buna hazır olalım." dedi.

Bilindiği gibi toplam 3,300 km. uzunluğunda yapılacak boru hattının inşaatına 2010 yılında başlanacağı duyurulmuş, ancak Nabucco şirketleri ile transit ülkelerde yaşanan sorunlar inşaatın başlama süresinin uzamasına neden olmuştu. Aynı zamanda 2020 yılında 31 milyar metreküp doğalgaz taşıyacağı varsayılan hattın fizibilite ve mühendislik çalışmaları için Avrupa Birliği fonlarından da faydalanılmıştır. Hattın toplam maliyetinin 4,6 Milyar Euro olacağı değerlendirilmektedir.

Kaynaklar