Nabucco'da devletler arası anlaşma imzalandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Temmuz 2009, Pazartesi

Nabucco boru hattı

Azerbaycan ve Türkmenistan doğalgazının Avrupa'ya taşınmasını sağlayacak Nabucco Boru Hattı Projesi'nin imzaları 13 Temmuz'da Türkiye'nin başkenti Ankara'da düzenlenen törenle atıldı. Törene, Romanya, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, Irak ve ev sahibi Türkiye'nin başbakanları ile Gürcistan cumhurbaşkanı katıldı. Avrupa Birliği'ni temsilen AB Komisyonu başkanı törene katıldı. ABD'nin Avrasya Enerji Özel Temsilcisiyle katıldığı toplantıya Rusya'dan katılım olmadı.

Nabucco projesi ile Hazar Denizi doğalgazını Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Bulgaristan'a ve Avrupa'ya taşınacak. İlk etapta Azerbaycan ve Türkmenistan doğalgazının, ileri etaplarda ise İran ve Rus doğalgazının taşınması öngörülüyor. Bu projeyle, Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının büyük bir bölümü karşılanabilirken, Avrupa'nın Rus doğalgazına olan bağımlılığı azalacak. Proje kimi çevrelerce 21. yüzyılın en büyük enerji projesi olarak görülürken, bazı kesimler projenin ölü doğduğunu düşünüyor. Çünkü, projenin en büyük sorunlarından biri hattı destekleyecek yeterli doğalgazın bulanamaması.

Eğer hat tamamlanabilirse, yıllık 31 milyar metreküp taşıma kapasitesine sahip olacak. Hattın uzunluğunun 3300 km olması planlanıyor. 2011'de başlayacak proje gecikme olmaması durumunda 2014 yılında tamamlanacak.

Kaynaklar