İçeriğe atla

NASA Mars çalışmalarına hız verdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

10 Aralık 2011, Cumartesi


Hubble Uzay Teleskobundan göründüğü şekliyle Mars.
Spirit adlı uzay sondası.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars gezegeni keşfi için yürüttüğü çalışmalarına hız verdi. NASA bilim insanları, gezegenin dört bir yanını inceleyebilmek için geliştirdiği yeni aracını 25 Kasım 2011'de fırlattı. "Curiosity" adlı Mars aracının, NASA uzmanlarına, ileride yapılacak insanlı uçuşlar için önemli bilgiler göndermesi bekleniyor.

"Meraklı" anlamına gelen Curiosity, önceden planlandığı gibi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Araç ile birlikte, Mars’taki araştırmalara yardımcı olmak amacıyla dizayn edilen bir laboratuvarı taşıyan uzay mekiği, 566 milyon kilometre yol alarak ağustos ayında Mars’a varacak.

Mars Laboratuvarı Projesinin yöneticisi Pete Theisinger, aracın Mars yörüngesine girip iniş yapmasının bundan sonraki en önemli aşama olduğunu söylüyor: "Önümüzdeki sekiz buçuk ayda hepimizi önemli görevler bekliyor. Aracın Mars’ın yüzeyine inişi konusunda bütün hazırlıklarımızı tamamlamalıyız."

Bir ton ağırlığındaki Mars aracını yüzeye indirmek çok da kolay olmayacak. Curiosity’nin dengeli bir şekilde yüzeye inmesi için özel aletler kullanılacak. İnişten sonra hemen Mars’ın yeryüzünü incelemeye başlaması planlanan, Curiosity üzerindeki robotik kollar ve kameralar sayesinde bir dağın yamacındaki krateri inceleyecek ve NASA uzmanlarına gelecekteki insanlı uçuşlar için bilgi gönderecek.

Curiosity’nin şu anda Mars’ta yaşam olup olmadığını araştırmak yerine, gezegende bir zamanlar canlılar için uygun ortam olup olmadığını incelemesi bekleniyor.

Mars araştırmalarının zorluğuna değinen NASA yöneticileri, geçmişte gönderilen 40 araçtan, 26’sının başarısız olduğuna dikkati çekiyor. Mars’a başarıyla gönderilen ilk araç ise 1997 yılında, 9 kilogramlık Sojourner oldu. Sojourner, Mars yüzeyinde dolaşan ilk tekerli araç.

Bugüne kadar kızıl gezegene gönderilen en büyük ve en donanımlı araç olan Curiosity’den beklentiler ise oldukça büyük.

Kaynaklar