İçeriğe atla

Michael Jackson'un doktoru suçlu bulundu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

8 Kasım 2011, Salı

Michael Jackson'ın Hollanda'daki HIStory Heykeli.

Ünlü pop yıldızı Michael Jackson’ın doktoru yargılandığı davada suçlu bulundu. Los Angeles’daki davada jüri, doktor Conrad Murray’ı kasıtsız adam öldürmekten suçlu buldu.

12 kişilik jüri karara, iki günlük görüşmeler sonrasında ulaştı.

Michael Jackson’ın annesi Katherine, babası Joe ve kardeşleri karar açıklandığında mahkeme salonunda dinleyiciler arasındaydı. Haftalarca süren davada 50’ye yakın tanık dinlendi. Murray, karar açıklandığında belirgin bir tepki göstermedi. Mahkeme binası dışında toplanan Michael Jackson hayranları ise kararı sevinç çığlıklarıyla karşıladı.

Kararın 29 Kasım günü resmileştirilmesine kadar kefaletle serbest bırakılmasına izin verilmeyen Conrad Murray kelepçelenerek nezarethaneye götürüldü.

58 yaşındaki doktor, mahkeme salonundan çıkartılırken sükunetini korudu. Mahkeme başkanı Michael Pastor, Murray’ın, Michael Jackson’ın ölümüne sebebiyet verdiğini ve halkın güvenliğini emniyet altına almak için kararı sabitleştirilene kadar hapiste kalması gerektiğini söyledi.

Dört yıl hapis cezası

Murray, Jackson’a, uyumasına yardımcı olmak üzere anestezide kullanılan propofol vermek, uykusu sırasında hastasını kontrolde tutmamak suretiyle kasıtsız adam öldürme suçundan yargılanıyordu. İddia makamı, Conrad Murray’ın Michael Jackson’a ilk müdahaleyi yapacak tıbbi gereçlere de sahip olmadığını iddia etti.

Bazı tanıklar da propofolun sadece, ameliyatlarda kullanılması gerektiğini, uyku ilacı olarak kullanılamayacağını söyledi. Savunma avukatları ise, Michael Jackson’un ilacı tek başına aldığını, doktorun bunda hiçbir suçu bulunmadığını söyledi. Murray’in, mahkemede ifadesine başvurulmadı.

Doktor Murray, dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir ve doktorluk hakkı elinden alınabilir. 50 yaşındaki Michael Jackson, 25 Haziran 2009 yılında Los Angeles’da kirada oturduğu villada hayatını kaybetti. Ölümünden bir süre önce, Jackson, bir dizi konsere hazırlanıyordu.

Kaynaklar