İçeriğe atla

Merkel ve Hollande uzlaşma çabasında

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Haziran 2012, Perşembe


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Élysée Sarayı’nda akşam yemeğinde bir araya geldi. AB zirvesi öncesi pozisyonlarını yakınlaştırmaya çalışan iki lider, "daha fazla Avrupa" ve "büyüme paktı" üzerinde uzlaştıklarını belirtirken, "Avro tahvilleri" üzerindeki uzlaşmazlık aşılamadı.

Hollande, seçildiğinden bu yana ilk kez Élysée Sarayı'na gelen Angela Merkel'i Élysée Sarayının merdivenlerinde karşıladı. Sadece el sıkışmakla yetinen iki lider uzlaşma noktalarını açıklasa da, Brüksel zirvesi öncesi yaşanan gerginlikleri yüzlerine yansıdı. Toplantı öncesi kısa açıklama yapan Hollande, "Bugün önemli bir AB zirvesinin arefesindeyiz. Çok iyi çalıştık ve özellikle pek çok tartışmanın konusu olan ve üzerinde anlaştığımız büyüme konusunda ilerleme kaydettik. Finansal istikrar için neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. İkimiz de, ekonomik, parasal ve ilerde politik açıdan birliği daha da geliştirmek istiyoruz. Bir entegrasyon ve dayanışmaya ulaşmalıyız. Gerektiği kadar entegrasyon, olabildiği kadar dayanışma." dedi.

Büyüme paktında uzlaşma tamam

Merkel de, içinde bulundukları durumun "ciddi" olduğunu belirterek, yarının istikrarlı ve güçlü Avrupasını yaratmak zorunda olduklarını söyledi. Merkel, "Bizde daha fazla ve işleyen, üyelerinin birbirine yardım ettiği bir Avrupa gerekiyor." dedi. Hollande’ın ısrarı ile gündeme gelen 130 milyar Avro’luk "Büyüme Paktı" üzerinde anlaştıklarını belirten Merkel, "Büyüme paktı umarım yarın onaylanır." dedi.

Kısa açıklamanın ardından Élysée Sarayı’nda çalışma akşam yemeğinde bir araya gelen iki lider, Brüksel zirvesinde pozisyonlarını birbirine yaklaştırmak için çalıştı. Ancak iki lider arasındaki en büyük uçurum "Avro tahvilleri" üzerinde yaşanıyor. Hollande, Avro tahvilleri (Avro bonds) ile piyasalara güven vererek devletlerin borç sorunlarını Avrupa olarak birlikte çözebilecekleri formülü savunuyor. Ancak neredeyse %0 faizle borçlanan Almanya’nın bu şansını korumak isteyen Angela Merkel, Avro tahvillerine kararlılıkla karşı çıkıyor.

Merkel: "Yaşadığım sürece Avro tahvilleri geçmeyecek"

Merkel, Hollande ile görüşmeye gelmeden koalisyon ortağı muhafazakar milletvekilleriyle kapalı yaptığı görüşmede, "Brüksel zirvesinde, daha çok avro tahvilleri konuşulacak ve daha çok kontrol konusunun çok az gündeme gelmesinden endişe ediyorum. Ama karşılıklı garanti ve kontrol arasında bir denge oluşturulmalı. Ben yaşadığım sürece Avro Tahvilleri geçmeyecek." sözü verdi. Merkel, bir yandan Anayasa Mahkemesi’nin "anti anayasal önlemler alınıyor" uyarısı, bir yandan da Almanların yüzde 77’sinin karşı olduğu Avro tahvillerine karşı çıkarak iç politik ileti veriyor.

Kaynaklar