Mardin'deki pusuda 3 Türk askeri yaşamını yitirdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

24 Temmuz 2011, Pazar

Bir Türk askeri

Türkiye'nin Mardin ilinin Ömerli kırsalında terör örgütü PKK tarafından düzenlenen pusuda Türk Silahlı Kuvvetleri'nın İkipınar Jandarma Karakolu görev yapan 3 Türk askeri vatani görevlerini yaparken yaşamını yitirdi. Mardin'den tayin ve emeklilik ile ayrılacak askerler köye veda etmek için indi. Daha sonra karakollarına dönmek için yola koyulan askerler terör örgütü tarafından pusuya düşürüldü. Astsubay Erhan Gül, Astsubay Sadık Güllü ve Uzman Çavuş Ali Öztürk'ün aileleri ölüm haberinin bildirmesinde duygusal anlar yaşandı.

Başka bir ölüm haberi de Ankara GATA askeri hastanesinden geldi. Hakkari'de çıkan çatışmada yaralanan bir Türk askeri de tedavilere rağmen hayata gözlerini yumdu. Askerin öldüğü Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı resmi sitesinden duyuruldu. Böylece gün içerisinde 4 Türk askeri ölmüş oldu.

Erhan Gül'ün Tokat iline tayini çıktığı için bugün Mardin'den ayrılmayı planlıyordu. Bu doğrultuda eşini ve 5 yaşındaki çocuğunu Gaziantep Nurdağı'ndaki ailesinin yanına yollamıştı. Gül'ün ölüm haberi ailesine ulaştığında babası "Oğlum şehit olmuştur, vatan sağolsun" diyerek tepki gösterdi. Tayini Balıkesir'e çıkmış olan Ali Öztürk'ün babası ise ölüm haberini aldığında duygularını şu sözlerle dile getirdi; "Ne diyeyim vatan sağolsun. Başka diyecek bir şeyim yok". Askerin annesi sinir krizi geçirirken, hazır bekletilen ambulans ile hemen müdahale yapıldı. Ölen asker Sadık Güllü'nün ise emekliliğine az bir süre kalmıştı.

Askerlerin öldürülmesinden sonra İlkpınar köyüne giriş ve çıkışlar kapatıldı. Köyün 4 km ötesinde kontrol noktası kuruldu. Ve basın mensupları Cumhuriyet Savcılığının yazısı nedeniyle köye alınmadı. Saldırıyı düzenleyen örgüt mensuplarının yakalanması için köy koruyucularının da içinde bulunduğu geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.

Kaynaklar