İçeriğe atla

Madrid Havalimanı'ndaki Spanair'e ait MD82 tipindeki uçağın kazasının ara raporu açıklandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

21 Ağustos 2009, Cuma

Kaza yerini gösteren harita

Spanair'e ait MD-82 tipindeki yolcu uçağının 20 Ağustos 2008 tarihinde Madrid Brajas havalimanında kalkış esnasında düşerek içindeki yolcu ve mürettebattan 154 kişinin yaşamını yitirip 18 kişinin ise kurtulduğu kazayla ilgili rapor açıklandı.

İspanyol Sivil Havacılık Kazaları Araştırma Komisyonu (CIAIAC), Spanair tarafından işletilen EC-HFP tescil nolu MD-82 tipindeki uçağın kazasıyla iligli ara raporu yayınladı.

Kaza, uçak Madrid-Barajas havalimanından 36L pistinden Gran Kanarya havlimanına gtimek üzere kalkışa geçtiği esnada yerel saat ile 14:24'te meydana gelmişti.

Raporda açıklandığına göre kazanın oluşmasındaki temel neden pilotların kalkış esnasında açılması gereken flap-slat sistemini açmayıp kapalı pozisyonda kalkmaya çalışmalarıdır. Ancak raporda belirtilen bir diğer husus ise bu durumu yani kalkış esnasındaki uyumsuzlukları uçuş ekibine bildirmesi gereken uyarı sisteminin de çalışmadığı konusudur. Bu duruma dayanarak İspanyol Komisyon, ileride benzer kazaların olmaması için ilgili uyarı sisteminin tasarımında bazı iyileştirici değişiklikler yapılması gerekliliğini önermişlerdir.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

((es)) The Spanish Civil Aviation Accidents and Incidents Investigation Commission (CIAIAC) "20-08-2008. EC-HFP. McDonnell Douglas MD-82. Aeropuerto de Barajas (Madrid)" Ministerio de Fomento, 17 August 2009