İçeriğe atla

Madagaskar hükümeti istifa etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

8 Nisan 2016, Cuma

Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina. Rajaonarimampianina ile hükümet arasında gerginlik olduğu iddia ediliyordu.

Madagaskar Başbakanı Jean Ravelonarivo ve kabinesi Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre istifa etti. İstifa için resmi bir neden verilmezken bu ülkede 15 ayda istifa eden ikinci hükümet oldu.

Ülke 2009 yılındaki darbeden beri siyasi ve ekonomik istikrarsızlık yaşıyor. Ravelonarivo'nun hükümeti Ocak 2015'te görevi devralmıştı. Önceki hükümet, elektrik kesintileri, yüksek işsizlik oranları ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştı. Temmuz ayında muhalefet partisi Mapar hükümeti düşürmek üzere güvensizlik oyu önergesi vermiş; ancak önerge reddedilmişti. Önergeye gerekçe olarak değişimin istenen hızda gerçekleşmemesi gösterilmişti.

Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina istifaları kabul etse de kabine yeni bir hükümet oluşturulana dek görevde kalacak. Yeni hükümet veya olası bir erken seçim içinse tarih verilmedi. İstifadan önceyse ülke basını haftalardır başbakanla cumhurbaşkanlığı arasında gerginlik olduğunu iddia ediyordu. Rajaonarimampianina pazartesi günkü açıklamasında vatandaşların yaşadıkları sorunlar için isim vermeden bakanları suçlamıştı. Ülkedeki yolların bozukluğu ve trafikteki tehlikenin de dahil olduğu tehlikelerin Rajaonarimampianina'nın imajına zarar verdiği belirtiliyor. Ravelonarivo ise cumhurbaşkanıyla aralarında herhangi bir sorun olmadığını söylemişti.


Kaynaklar