Mısır'da göstericiler İsrail büyükelçiliğine saldırdı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Eylül 2011, Cuma

Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan gösterilerde, göstericiler İsrail büyükelçiliğine saldırdı, büyükelçiliği koruma amaçlı olan duvarı yıktı ve İsrail bayrağını gönderden indirdi. Göstericiler, yakın bir zamanda İsrail'in Mısır'a yaptığı ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı nedeniyle Türkiye'nin yaptığı gibi İsrail büyükelçisinin sınırdışı edilmesini istedi.

Gösteri, Tahrir Meydanı'nda yapılan ve ocak ayındaki devrimin ardından göreve gelen hükümeti protesto etme amacı taşıyan mitingin ardından meydana geldi. Gösterinin genel olarak seküler gruplar tarafından organize edildiği öğrenildi. Göstericiler önce İsrail büyükelçiliğinin önüne yürüyerek, İsrail'in Mısır'a yaptığı ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı nedeniyle Türkiye örneğindeki gibi İsrail büyükelçisinin sınırdışı edilmesini, bunun yanı sıra barış antlaşmasının feshedilmesini istedi.

Bunun ardından, göstericiler son dönemlerde büyükelçiliği koruma amaçlı inşa edilmiş duvarı yıktı. Duvar yıkılırken polis olaya müdahale etmedi. Bunun ardından sevinç gösterileri eşliğinde elçilikteki İsrail bayrağı gönderden indirildi, bayrak direği yerinden söküldü. Bunun ardından Mısır güvenlik güçleri olaya müdahale etti, kısa bir arbedenin ardından göstericiler dağıldı.

Kaynaklar