İçeriğe atla

Libya'daki yabancılar tahliye oluyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

24 Şubat 2011, Perşembe

Libya’da Muammer Kaddafi yanlıları ile rejim karşıtları arasındaki çatışmalar sebebi ile onbinlerce yabancı kara, hava ve deniz yoluyla ülkeden tahliye oluyor.

Türkiye, Orhan Gazi-1 ve Osman Gazi-1 gemileriyle Libya'nın Bingazi Limanı'dan 3 bin kişiyi tahliye etti. Türkiye’nin tarihinin en büyük tahliyesini yaptığını söyleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yolcular arasında yabancıların da bulunduğunu bildirdi. Libya’da, başta inşaat sektörü olmak üzere çeşitli sektörlerde toplam 25 bin Türk’ün çalıştığı tahmin ediliyor.

Pekin hükümeti Libya’daki 33 bin Çinli’nin tahliyesi için kara, hava ve denizden operasyon başlattı. Operasyona Çin’e ait ticari gemiler ve charter uçakları da katılıyor. Yunanistan, 13 bin Çinli’yi Girit’e naklederek tahliye operasyonuna yardımcı olacak.

Bangladeş hükümeti 60 bin, Hindistan hükümeti 18 bin, Filipinler hükümeti ise 26 bin vatandaşını çeşitli yollarla geri getirmeye çalışıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, vatandaşlarının tahliye çalışmalarına gerekirse yardımcı olmak üzere bir savaş gemisi göndermişti.

Mısır ise Libya’da yaşayan binlerce vatandaşını karayoluyla tahliye etmeye çalışıyor. Nedeni ise gönderilen uçakların Trablusgarp ve Bingazi’ye inememeleri.

Kaynaklar