Kullanıcı mesaj:Sercan.ergün/mesajlar

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Giriş Ben İleti E-posta gönder Çalışma sayfam
Tüm mesaj sayfalarım: Vikipedi VikiHaber VikiSöz Özgür Bilgi Grubu Wikimedia Commons

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Merhaba. Vikihaber ailesine hoşgeldin. Katkıda bulunduğun için çok teşekkür ederim, Lefter hakkında doyurucu bir haber yazmışsın. Yalnız haberde bazı düezltmeler yaptım, bu konuda bilgilendireyim:

  • Haber yazmak için ana sayfanın üst tarafında, tarihin falan yazdığı yerin sağında bir bölüm mevcut. Buraya açacağın haberin adını girebilirsin. Böylece karşına haberi üzerine kuracağın bir iskelet çıkarır, işini kolaylaştırır. Ben şahsen haber yazarken kullanıyorum, kolaylık oluyor.
  • Haberlerde önemli bir husus kaynak belirtmek. Haberlerimizin mümkün olduğunca doğrulanabilir olduğuna özen göstermeliyiz. Lefter haberinde sanırım haberlerden derlediğin bilgileri eklemişsin, eline sağlık, bunu belirten bir şablon ekledim. Ancak haberlerde eğer mevcutsa ve tamamen kişisel, birinci el haberin değilse, internetten yazılanları doğrulayabileceğimiz birkaç kaynak girebilirsen harika olur. Bir yukarıda dediğimi yaparsan zaten kaynak girmen oldukça kolaylaşacaktır.
  • Haberlerde üslup konusunda da birkaç sınırlama var. Türk medyası sansasyonel haber yaratma, dikkat çekme amacıyla - ki bunların arkasında para kazanma yatıyor - duyguları kullanıyor, devrik cümleler yazıyor, yorumlarda bulunuyor ve saire. Vikihaber'in böyle bir kaygısı olmadığı için yazarın kişisel yorumlarına, düşüncelerine yer vermiyoruz (ama halkın bu konuda ne düşündüğünden, cenazedeki atmosferden vs. bahsedilebilir), "efsanevi" gibi göreceli, öznel tabirler kullanmıyoruz, devrik cümle yazmıyoruz.
  • Nihayetinde, örnek olarak Rauf Denktaş defnedildi haberini verebilirim.

Herhangi bir sorun veya sorunun olursa danışmaktan çekinme. İyi çalışmalar... --seksen 19:50, 19 Ocak 2012 (UTC)