Kozmik Oda aramaları sürüyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

29 Aralık 2009, Salı

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Bülent Arınç

19 Aralık 2009'da AK Parti milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında emniyete yapılan bir ihbar telefonu üzerine biri albay diğeri ise binbaşı rütbesindeki iki askeri personelin yaklanıp daha sonra serbest bırakılmasının ardından devam ettirilen soruşturma kapsamında Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda yapılan aramaların dördüncüsü bugün başlatıldı. Aramalara soruşturmayı yürüten savcılar ile arama kararını veren hakim ve Ankara merkez komutanlığı görevlileri de katılıyor.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Savcılarının katıldığı aynı konudaki dördüncü arama Kirazlıdere'deki Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında bu sabah yerel saat ile 10.45'te başlatıldı.

Konuyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında 26 Aralık 2009 günü içeriği Devlet sırrı niteliğindeki belgeleri kapsayan bölümde başlatılan arama faaliyeti, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 125'inci maddesi uyarınca ilgili Hakim tarafından bizzat yapılmaktadır. Tek Hakim tarafından yapılmakta olan bu inceleme sürecinde, doğal olarak dinlenme ve idari işler için aralar verilmekte, bu nedenle inceleme süresi uzamaktadır. Tamamen yasal çerçeve kapsamında yürütülmekte olan bu incelemenin bir müddet daha devam edebileceği anlaşılmaktadır. açıklaması yapıldı.

Aramalar devlet sırrı niteliğindeki belgeleirn saklı bulunduğu Kozmik oda adı verilen arşiv odalarında yapıldığı için ilgili belgelerin her türlü kopyalanması yasak olduğu için arama sadece iligli arama kararını alan hakim tarafından yapılabilmektedir. Belgelerinin kopyasını almak devlet sırlarının korunmasına yönelik kanun gereği yasak olduğu için soruşturmada görevli hakim belgeleri okuyup sadece özetlerini not alabilmektedir.

Bu arada yapılan ilk aramanın ardından gözaltına alınan 8 askeri personelin sorgulaması Ankara Adliye Sarayı'nda devam ediyor. Ayrıca İçişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bir bilgiye göre karargahta arama yapılmasına yol açan olayın soruşturma kapsamında yapılan dinlemelerde karargahta görevli bir erin babasıyla yaptığı telefon görüşmesi esnasında, “Talimat üzerine evrak yakıyoruz” demesi olduğu belirtildi.

Kaynaklar