İçeriğe atla

Kofi Annan: "Suriye’de daha çok kan dökülebilir"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

1 Temmuz 2012, Pazar

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği temsilcisi Kofi Annan, Suriye'de daha çok kan dökülebileceği uyarısında bulundu.

Cenevre'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine konuşan Annan, barış planının işlemediğine dikkati çekerek, uluslararası toplumdan daha fazla çaba göstermesini istedi. Eski BM Genel Sekreteri Annan, aksi takdirde yakın gelecekte artacak ölü sayısının suçlusunun yalnızca katiller değil, sorumluluk almayan uluslararası toplum olacağını söyledi.

Görüşmelere ABD, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Fransa, Arap Birliği ülkeleri ve Türkiye'den dışişleri bakanları katıldı.

Bir geçiş hükümeti çağrısında bulunan Annan, bu hükümetin tüm kesimleri temsil etmesi gerektiğini, ancak istikrarı tehdit edecek kişileri uzaklaştırması gerektiğinin altını çizdi.

Dün Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla Saint Petersburg'da biraraya gelen ABD ve Rusya dışişleri bakanları -Hillary Clinton ve Sergei Lavrov- bir anlaşmaya varamadı.

Suriye’nin müttefiklerinden Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'e istifa etme çağrısı bulunan ülkelere katılmadı. Bu da Beşar Esed için büyük bir fırsat olarak değerlendirildi.

Suriye muhalefet gruplarıysa, içinde Esed yönetiminden kişilerin bulunduğu hiçbir geçiş hükümetini kabul etmeyeceklerini bildiriyor.

Kaynaklar