Kılıçdaroğlu: "Güvence verilirse yemin ederiz"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

8 Temmuz 2011, Cuma


TBMM yemin krizinin ortasında dün Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Ziyaretin sebebi Çiçek'in meclis başkanı seçilişini tebrik etmekti. Görüşmede Kılıçdaroğlu tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılacağına ilişkin güvence verilmesi hâlinde yemin edeceklerini söyledi.

Çiçek görüşmede sertlikten uzaklaşmanın sorunun çözülmesinde olumlu etki yapacağını söyledi ve "daha fazla germeyin" dedi. Kılıçdaroğlu ise bunu "Amacımız çözümsüzlük, Meclis’i kilitlemek değil. Ancak Sayın Başbakan’ın "Tükürdüklerini yalayacaklar" sözünün tabanımızdaki karşılığı tam bir infial oldu. Bunların da olmaması lazım. Bunu bir bilek güreşi olarak görmek yanlış" deiye cevapladı.

Görüşmede Kılıçdaroğlu ayrıca "Bu sorunu çözmeyeceksek Anayasa gibi devasa bir alanı nasıl çözeceğiz?" dedi. Çiçek ise CHP'nin haklı olduğu noktaları Başbakan Erdoğan'a bildireceğini söyledi. Kılıçdaroğlu görüşmeden memnun ayrıldı, Çiçek ise "Milleti daha fazla üzmeye hakkımız olmadığını düşünerek en fazla CHP olmak üzere BDP’yi de kararlarını bir defa daha gözden geçirmeye ve suyun kendi mecrasında akması hususunda yeniden bir defa daha dönüp bir olumlu başlangıç yapmaya, vakit çok fazla da geçmeden yeni bir sayfa açmaya davet ediyorum" diye bir açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Kılıçdaroğlu'nun sözlerine karşılık olarak "Teminat verme yetkimiz yok. Yargı teminat veriyorsa buyursun alsınlar" dedi.

İlgili haberler

Kaynaklar