İçeriğe atla

Japonya'da genç nüfusta yoksulluk yüzde 16 oranında arttı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Temmuz 2011, Çarşamba


Japonya hükümeti 2009 yılında ülkedeki yoksul sayısının yüzde 16 oranında arttığını açıkladı. Hükümetin ilk kez 1985 yılında başlattığı araştırma, 2009 yılında yoksul sayısının bir önceki yıla kıyasla binde 3 arttığını gösteriyor. Japon Sağlık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakanlığı araştırmasına göre 17 yaşın altındaki yaş grubunda da yoksulluk rekor düzeyde artarak yüzde 15,7’ye çıktı.

Japonya’da kişi başına ortalama yıllık gelir 28,000 dolar. Japon Sağlık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geliri bu miktarın yarısının, başka bir deyişle $14,000 altına düşenleri yoksul sayıyor.

90’lı yılların başlarında hem banka krizi hem de emlâk piyasasının çöküşüyle ekonomisi gerileme sürecine giren Japonya’da o zamandan beri yoksulluk oranı iki kat artmış durumda. Uzmanlar Japonya'da yoksulluk araştırmasının çok zor olduğunu, çünkü Japonların geleneklerinden ötürü kötü hallerini gizlediklerini, açığa çıkarmak istemediklerini dolayısıyla gerçek rakamın daha yüksek olabileceğini söylüyor.

Kaynaklar