İçeriğe atla

Honduras'ta askerî darbe

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Haziran 2009, Pazar Güncelleme: 7 Temmuz 2009

Manuel Zelaya (2006)

Honduras'ta hükümetin anayasa değişikliği talebi sonucu askeri darbe gerçekleşti. Darbeciler, Devlet Başkanı Manuel Zelaya'yı tutukladılar. Darbeciler tarafından gönderildiği Kosta Rika'dan sığınma talebinde bulunan Zelaya, Kurşun sesleriyle uyandım, Amerika Birleşik Devletleri darbedeki rolünü açıklasın. diye bir açıklama yaptı. Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Kirchner, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez darbeyi kınadıklarını açıkladılar. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'da gelişmeleri endişe verici olarak niteledi.

30 Haziran 2009 Salı günü Manuel Zelaya, Birlemiş Milletler Güvenlik Kurulu üyelerine hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından yapılan oylamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, Honduras'taki askeri darbeyi kınandı.

6 Temmuz 2009 günü ülkesine dönmeyi planlayan Manuel Zelaya'nın uçağı, Honduras ordusunun havaalanını kapatması nedeniyle inemediği bildirildi. Öte yandan darbeden bu yana süren gerilimi düşürmek ve bir ara yol bulmak için Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton ve Kosta Rika Devlet Başkanı Oscar Arias'ın devreye gireceği bildirildi.

Kaynaklar