İçeriğe atla

Herman Van Rompuy Avrupa Birliği'nin ilk başkanı oldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Kasım 2009, Cuma

AB'nin ilk başkanı Herman Van Rompuy
AB'nin yeni Dışişleri Bakanı Baronez Catherine Ashton

Avrupa Birliği liderleri dün akşam yaptıkları yemekli toplantıda Avrupa Birliği'nin ilk başkanı Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy oldu. Böylece, Flaman kökenli ve Hristiyan Demokrat partisi üyesi olan Van Rompuy 62 yaşında ve bu göreve 2,5 seneliğine seçilmiş oldu.

Dün yapılan Avrupa Birliği liderler toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Van Rompuy'u ortak bir tavır sergileyerek Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığına aday gösterdiler. Fransa ve Almanya'nın bu ortak tavrından sonra İngiltere, eski başbakanları Tony Blair'in adaylıktan çekildiğini açıkladı. İngiltere'nin yaptığı bu iyi niyetin ardından İngiliz olan ve halen AB Ticaret Temsilciliğini yürüten Catherine Ashton da AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliğine (AB Dışişleri Bakanlığı) seçildi.

1 Aralık'ta yürürlüğe girecek olan Lizbon Antlaşmasına göre yapılan bu değişiklikle, Avrupa Birliği'nde her altı ayda bir değişen dönem başkanlığı görevinin de bir işlevi kalmıyacak.

Avrupa Birliğinin seçilen bu ilk Başkanı Türkiye basını tarafından Türkiye karşıtı bir Başkan olarak yorumlandı. Türk basını, buna kanıt olarak da Van Rumpuy'un, Belçika muhalefetindeyken, 2004 yılında, "Hıristiyanlığın da temel değerlerini içine alan, Avrupa'da uygulanan evrensel değerler, Türkiye gibi bir İslami ülkenin girişiyle kaybolacaktır" demesini gösterdi ve bu şekilde Türkiye'nin AB üyeliğine karşı oldupunu açıklmasına bağladılar.

İlgili haberler

Kaynaklar